XI Międzygminny Przegląd Ludowy

przeglad ludowy 22.10.2023 2000 | GALERIA | W niedzielę 22 października 2023 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Stary Zamościu odbył się XI Międzygminny Przegląd Ludowy. Tradycyjnie był on podzielony na trzy kategorie: śpiew, rękodzieło i kulinaria. Przegląd miał formę konkursową i był oceniany przez Komisję konkursową w składzie: Katarzyna Figura, Dominika Witkowska, Zdzisława Cyc, Marta Dolepska i Edyta Zając.

W kategorii śpiew wystąpiło 6 zespołów, każdy zaprezentował dwie piosenki ludowe lub biesiadne. Były to: Chór Zorza ze Skierbieszowa, Maciej Wojtasiuk z GOK Zamość, Zespół Śpiewaczy „Udryczanki” „Wesołe Gosposie” z GOK Zamość, Zespół Moderato z Nielisza i Zespół „Roztoczanki” z gminy Zamość. Poza konkursem wystąpił zespół „Echo” działający przy GOK Stary Zamość.

I miejsce w tej kategorii zajął Zespół Zorza ze Skierbieszowa, który zaprezentował się z wiązanką biesiadnych walczyków i „Skrzypkiem”. II miejsce wyśpiewał Zespół Śpiewaczy Udryczanki ,a III miejsce zajął Zespół „Wesołe Gosposie”

W kategorii kulinaria trzeba było zaprezentować się z dwiema potrawami regionalnymi: zupą i zapiekanką. Tutaj udział wzięło 12 kół i stowarzyszeń. Były to: Stowarzyszenie Ludzie z Pasją z Wisłowca, KGW Szopinek, KGW „Swojaki” z Tarzymiech III, KGW Chomęciska Duże, KGW Ruskie Piaski, KGW Deszkowice Kolonia, KGW Wierzba, Stowarzyszenie Ludzi Aktywnych Activum ze Starego Zamościa, KGW Stary Zamość, KGW Wisłowiec, KGW „Zarudzianki” i KGW Białobrzegi.

Komisja I miejsce przyznała dla KGW Deszkowice Kolonia za „zupę zapalaną z kiszonej kapusty” i „zapiekankę szpinakową.

II miejsce zajęły panie z KGW Chomęciska Duże za „żurek na zakwasie” i „Jesienną zapiekankę z dyni”

III miejsce zajęły panie z KGW Zarudzianki za „żurek po wiejsku” i „zapiekankę palce lizać”

Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali: KGW Białobrzegi za „barszcz czerwony z kapustą i grochem i „ zapiekankę łazanki ze słodką kapustą i boczkiem”, KGW Wierzba za „jabłczankę z ziemniakami prażonym makiem” i KGW Szopinek za „szopiniecką kartoflankę” i zapiekankę „jesienna fantazja”

W kategorii rękodzieło swoje prace zaprezentowało 14 twórców, każdy z nich mógł przedstawić 5 prac.

I miejsce w tej kategorii zajęła Ewa Bądyra za obrazki wykonane haftem wstążkowym

II miejsce za szydełkowe serwety otrzymała Anna Fornek

III miejsce zajęła Agnieszka Zderkiewicz za prace wykonane szydełkiem (top, torby plażowe, tackę i podkładki)

Wyróżnienia otrzymały: Magdalena Węgorowska, Monika Pałczyńska i Magdalena Sowa.

Nagrody w przeglądzie ufundowali: GOK Stary Zamość, LGD Ziemia Zamojska, Bank Spółdzielczy w Izbicy i Urząd Gminy Stary Zamość.

Fot. i oprac. Elżbieta Czarny

Skip to content