Położenie

Gmina Stary Zamość

Gmina Stary Zamość
powiat zamojski, województwo lubelskie

Piękna z natury i życia ludzi

Gmina wiejska o charakterze rolniczym, położona jest w województwie lubelskim, w północnej części powiatu zamojskiego. W odległości około 13 km na północ od Zamościa, przy drodze krajowej nr 17. Od Lublina – stolicy województwa lubelskiego – Stary Zamość oddalony jest o 72 km.
Graniczy z gminami: Izbica, Skierbieszów, Zamość i Nielisz. Gmina Stary Zamość ma obszar 97,19 km2, co stanowi 5,19% powierzchni powiatu. Użytki rolne zajmują 68,55 km2 (70,53%) a lasy 16,15 km2 (16,62%). Liczba ludności w gminie wynosi 5090 (2022 r.).

Gmina położona jest na Wyżynie Lubelskiej. Część terenów gminy leży w obszarze tzw. Działów Grabowieckich – stanowiących wschodni kraniec Wyżyny Lubelskiej (ok. 50% obszaru gminy). Druga część zamyka się w obszarze tzw. Padołu Zamojskiego stanowiącego obniżenie Wyżyny Lubelskiej, o przebiegu równoleżnikowym, charakteryzujący się znacznym zróżnicowaniem w żyzności gleb. Wschodnia część gminy leży na skraju Skierbieszowskiego Parku Krajobrazowego.

Stary Zamość ma korzystne położenie komunikacyjne. Wpływa na to przede wszystkim droga Krajowa 17, która łączy Warszawę poprzez Lublin, Zamość, Tomaszów Lubelski do przejścia granicznego z Ukrainą w Hrebennem oraz droga wojewódzka nr 843 relacji Zamość – Skierbieszów przebiegająca wschodnią granicą fragmentu gminy.
Położenie komunikacyjne oraz bliskie sąsiedztwo Zamościa to ważne atuty gminy Stary Zamość. Jest to zachęta dla inwestorów kierujących swoją ofertę na wschód. Bliska odległość od Roztocza może być wykorzystywana turystycznie, dlatego również potencjalni turyści mają ułatwiony dojazd.

Gmina Stary Zamość - las
Skip to content