Rozpoczęcie prac nad przygotowaniem Strategii Rozwoju Elektromobilności na terenie Gminy Stary Zamość

Gmina Stary Zamość przystąpiła do opracowania Strategii Rozwoju Elektromobilności na terenie Gminy Stary Zamość służącej realizacji celów wynikających m.in.: z Programu Rozwoju Elektromobilności w ramach Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR), w tym w szczególności z: Planu Rozwoju Elektromobilności „Energia do przyszłości”, przyjętego przez Radę Ministrów dnia 16.03.2017 r., Krajowych ram polityki rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych, przyjętych przez Radę Ministrów dnia 29.03.2017 r. oraz Ustawy z dnia 11.01.2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych.

Zakłada się, że opracowana Strategia Rozwoju Elektromobilności stanowić będzie dokument zawierający ocenę możliwości, wskazanie planu działań oraz analizę możliwych do realizacji inwestycji, które w znaczący sposób przyczynią się do poprawy jakości powietrza i rozwoju elektromobilności w Gminie Stary Zamość. Wdrożenie założeń Strategii przyczyni się m.in. do:

  • Spadku ilości substancji niebezpiecznych w powietrzu – na skutek realizacji Strategii Rozwoju Elektromobilności zmniejszy się zapotrzebowanie na energię wytworzoną przy użyciu konwencjonalnych źródeł energii, w tym paliw kopalnych, ropy naftowej, dzięki czemu redukcji ulegnie poziom emisji substancji szkodliwych. Szczególnie ważne jest zmniejszenie zanieczyszczenia na szlakach komunikacyjnych, gdzie jednocześnie znajdują się duże skupiska ludzi.
  • Spadku zachorowalności na choroby płuc, układu krążenia, alergie – dzięki poprawie jakości powietrza.
  • Wzrostu wykorzystania odnawialnych źródeł energii oraz pojazdów elektrycznych, co spowoduje spadek kosztów utrzymania obiektów publicznych oraz doprowadzi do znacznych oszczędności w budżetach gospodarstw domowych.
  • Wzrostu świadomości o odnawialnych źródłach energii – bezpośredni udział w Strategii Rozwoju Elektromobilności mieszkańców Gminy (poprzez konsultacje społeczne) będzie oznaczać zwiększenie ich świadomości w zakresie elektromobilności, ochrony środowiska, odnawialnych źródeł energii, możliwości ich wykorzystania oraz wynikających z tego korzyści.
  • Ochrony środowiska naturalnego – bezpośrednim oddziaływaniem Strategii będzie zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do powietrza, w wyniku zmniejszenia ilości zużywanych paliw konwencjonalnych.
  • Poprawy atrakcyjności Gminy – dzięki realizacji Strategii Gmina będzie postrzegana jako nowoczesna, innowacyjna. Jest to niezwykły sposób na promocję Gminy i stworzenie miejsca atrakcyjnego do życia i pracy.
  • Stworzenia miejsc pracy związanych z elektromobilnością – wdrożenie Strategii Rozwoju Elektromobilności spowoduje, że w niedalekiej przyszłości (zgodnie z założeniami Planu Rozwoju Elektromobilności – do 2025 r.) mogą powstać małe firmy obsługujące infrastrukturę dla elektromobilności np. związane z obsługą pojazdów, ładowarek, tworzeniem systemów informatycznych.

Elektromobilność stanowi jeden z kluczowych tematów rozwoju współczesnych miejscowości i skoncentrowany jest wokół zagadnień związanych z upowszechnianiem stosowania pojazdów z napędem elektrycznym. Analizując światowe statystyki tempa przyrostu pojazdów elektrycznych i zdając sobie sprawę z unijnych wymogów dotyczących poprawy jakości powietrza, można zaobserwować, że Polskę, podobnie jak inne kraje europejskie, czeka epoka nisko i zeroemisyjnego transportu.

 

 

 

Skip to content