Parafialne święto plonów w Udryczach 9 września 2023 r.

dozynki Udrycze 13 08 2023 1440 | GALERIA |

                 Te polne kwiaty i wonne ziele

                               u twoich stóp

                 w Twoim przybytku, świętym kościele

                       Gdzie Syn Twój mieszka-Bóg

                   Dla Ciebie Pani Matuchno nasza

                           Wijemy wieńce zbóż

                 Abyś naszego strzegła poddasza

                           Tych naszych łąk i pól    

Mieszkańcy Udrycz w niedzielę 3 września 2023 roku świętowali zakończenie żniw. Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia delegacji z wieńcem dożynkowym symbolizującym dziękczynienie Bogu za zebrane plony do kościoła parafialnego. Wieniec nieśli członkowie Zespołu Śpiewaczego Udryczanki, chleb zaś tegoroczni starostowie Marta i Andrzej Szala.

Po złożeniu darów na ręce proboszcza parafii ks. Jerzego Pytlika, mogliśmy wysłuchać części artystycznej poświęconej zwyczajom dożynkowym w wykonaniu dzieci i młodzieży, oraz Zespołu Śpiewaczego Udryczanki pod kierunkiem pani Beaty Majkut i pana Piotra Nowaka. Następnie w intencji rolników i za szczęśliwie zebrane plony została odprawiona Msza Święta. W swojej homilii ks. Jerzy Pytlik krótko przypomniał dawne zwyczaje związane z dożynkami.

Na zakończenie uroczystości tradycyjnie jej uczestnicy zostali poczęstowani chlebem i słodkimi wypiekami przygotowanymi przez członków Zespołu Śpiewaczego Udryczanki.

W uroczystości wziął udział Wójt Gminy Stary Zamość Waldemar Raczyński.

Dodatkową atrakcją dla dzieci w tym dniu było spotkanie z członkami Klubu Krótkofalowców działającym przy Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 3 tzw. Elektryku. Członkowie Klubu pracowali na radiostacji z Dworu w Udryczach w ramach Programu Dyplomowego „Dwory i Pałace Polskie” nawiązując łączność z całą Polską, oraz z zagranicą, między innymi z Rumunią i Czechami. Następnie rozstawili swój sprzęt przy Domu Ludowym aby zaprezentować dzieciom pracę na radiostacji amatorskiej.

Fot. i oprac. Elżbieta Czarny

Skip to content