Dożynki gminno-parafialne 13 sierpnia 2023 roku

dozynki 13 08 2023 0997 | GALERIA | Tegoroczne dożynki gminno-parafialne odbyły się 13 sierpnia 2023 roku na stadionie w Wierzbie. Tradycyjnie rozpoczęły się one od części obrzędowej, czyli od barwnego korowodu z misternie uwitymi wieńcami dożynkowymi. Na jej czele stanęli tegoroczni starostowie: Iwona Mnich z miejscowości Udrycze Koniec i Jan Bakuniak z miejscowości Udrycze Wola. To oni jako pierwsi złożyli dar w postaci chleba na ręce gospodarzy: Wójta Gminy Stary Zamość Waldemara Raczyńskiego i ks. dziekana Mirosława Sawki- proboszcza parafii Stary Zamość.

Następnie kolejno składali je delegacje: KGW Chomęciska Duże, Chomęciska Małe, Wierzba, Stary Zamość, Wisłowiec, Ruskie Piaski, Deszkowice Kolonia, „Swojaki” z Tarzymiech, Stowarzyszenie Ludzi z Pasją, Stowarzyszenie Ludzi Aktywnych Activum, KGW i sołectwo Wisłowiec Kolonia, sołectwo Krasne, Borowina i Nowa Wieś, oraz Zespół Śpiewaczy Udryczanki.

W swoim wystąpieniu Wójt Gminy nawiązał między innymi do pracy rolnika, która jest „ trudna i wymagająca, ponieważ pomimo rozwoju techniki, człowiek wciąż jest zależny od zjawisk przyrody, co uczy pokory i zaufania Bożej Opatrzności, oraz skłania do wdzięczności za każdy rok, w którym na naszych stołach nie zabrakło chleba i darów ziemi”

W dalszej części swojego wystąpienia przybliżył zebranym najnowsze inwestycje jakie powstały bądź są realizowane na terenie naszej gminy „Chcę powiedzieć, że ostatni czas jest również czasem korzystnych przemian w naszej gminie.

Zmieniają się miejscowości i centrum naszej gminy. Wyremontowany został budynek byłego pawilonu handlowego w którym Znajduje się Centrum Usług Społecznych, w przyszłości przeniesiony będzie tutaj Urząd Gminy. Wyremontowano budynek szkoły, w budynku po byłej piekarni od 01 października funkcjonować będzie Centrum Opiekuńczo- Mieszkalne w którym na stałe przebywać będzie 6 osób z niepełnosprawnościami, a 14 osób dojeżdżać będzie na zabiegi rehabilitacyjne. W budynku biurowca powstaje mediateka. Remontowane są boiska ze sztuczna nawierzchnią. Ponad to w większości miejscowości zostały wyremontowane remizy strażackie. W tej chwili trwa remont remizy w Podstarym Zamościu. W miejscowości Krasne powstało Schronisko dla bezdomnych dla 26 osób. Ponadto prowadzone są remonty dróg gminnych.

Gmina uczestniczy finansowo w remontach dróg powiatowych. Realizowanych będzie jeszcze wiele innych inwestycji między innymi: wymiana oświetlenia ulicznego w całej gminie na ledowe, w ponad 220 gospodarstwach będą zakładane instalacje fotwoltaiczne . Wspólnie z parafią Stary Zamość prowadzone będą prace remontowo- konserwatorskie. Realizacja powyższych zadań możliwa jest dzięki dotacjom zewnętrznym, które pozyskujemy między innym i z Programu „Polski ład”, ze środków unijnych i różnych innych dotacji krajowych”

Głos zabrali także obecni na uroczystościach goście: Krzysztof Gałaszkiewicz- Dyrektor ARiMR w Lublinie, w imieniu Senatora RP Jerzego Chróścikowskiego list odczytała Joanna Jabłońska, w imieniu Wojewody Lubelskiego głos zabrał Jacek Stefański, w imieniu Starosty Zamojskiego przemówił Krzysztof Rusztyn- Przewodniczący Rady Powiatu. Wśród gości obecna była również Poseł na Sejm RP Teresa Hałas.

Mszę Świętą i intencji rolników odprawił ks. dziekan Mirosław Sawka, oprawę muzyczną zapewnił organista, oraz Chór Starozamojski działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Starym Zamościu pod kierunkiem instruktora Agnieszki Brylewicz.

W czasie prac Komisji oceniającej wieńce dożynkowe wystąpił Zespół Śpiewaczy „Echo” prezentując tradycyjne pieśni dożynkowe, także działający przy GOK Stary Zamość pod kierunkiem Tadeusza Flora.

Część obrzędowa zakończyła się wręczeniem nagród pieniężnych przez Wójta Gminy Waldemara Raczyńskiego delegacjom, które przybyły z wieńcami dożynkowymi.

Uczestnicy dożynek mogli posilić się przy stoiskach ze swojskim jadłem, przygotowanym przez KGW :Chomęciska Duże, Stary Zamość, Wisłowiec, Wierzba, oraz Stowarzyszenia: „Ludzie z Pasją” i Ludzi Aktywnych Activum. Najmłodsi zaś mogli skorzystać z darmowych urządzeń rekreacyjnych.

Po godzinie 17:00 rozpoczęły się występy zespołów: NieOkiemZnani, Szczuny, Grochal Gangsty Rap, M-Boys, Exclusiv Boys, Ellixir, i Disco Dance, którym podczas występów w barwnych strojach z tanecznym show towarzyszyły panie z zespołu Tancerze.pl. Całość programu artystycznego prowadził Andrzej Krawiec.

Fot. i oprac. Elżbieta Czarny

Skip to content