X Międzygminny Przegląd Ludowy

przeglad ludowy 22 10 2022 6072 | GALERIA | Już po raz dziesiąty Gminny Ośrodek Kultury w Starym Zamościu zorganizował Międzygminny Przegląd Ludowy. Odbył się on w sobotę 22 października 2022 roku w sali widowiskowej GOK. Celem Przeglądu jest prezentacja i ożywienie lokalnego ruchu artystycznego .Jego uczestnicy mogli zaprezentować się w trzech kategoriach: rękodzieło, kulinaria i śpiew.

W kategorii rękodzieło można było pochwalić się 5 dowolnymi pracami. W kategorii kulinaria należało przygotować dowolną zupę i tartę, oraz przygotować dekorację swojego stoiska. W kategorii śpiew należało przygotować 2 utwory o tematyce ludowej i biesiadnej.

Do Przeglądu zgłosiło się 10 zespołów śpiewaczych, 26 osób (ok. 130 prac) z rękodziełem, oraz 11 zespołów prezentujących kulinaria. Oceniała ich Komisja konkursowa w składzie: Katarzyna Figura, Edyta Zając, Marta Dolepska i Krystian Persik.

W kategorii śpiew I miejsce wyśpiewał zespół „Udryczanki” pod kierunkiem instruktora Tomasza Kołodziejczuka. II miejsce zajął Zespół „Górzanki”   z Gozdowa GOK Werbkowice. III miejsce   zajął Chór Moderato z Nielisza. Wyróżnienia otrzymali: duet Klara Siemczyk i Aleksandra Cichosz z GOK Nielisz, za piosenkę „Kukułeczka”, oraz Zespół Chyżanie z Chyżnej gmina Zamość za zrobienie show.

W kategorii kulinaria I miejsce zajęły panie z KGW „Swojaki” z Tarzymiech Trzecich, gmina Izbica za zupę „koperkową zkraszoną z kluskami spod pachy” i za „Staropolską tartę cebulową” . II miejsce za „Zupę-krem pomidorowo paprykowy” i „Tartę kurczakowo-szpinakową” zajęły panie z KGW Ruskie Piaski.  

III miejsce zajęło KGW Stary Zamość prezentując „Rosół z bażanta ze swojskimi kluskami na kaczych jajach” i „Tartę na cieście orzechowym z gruszkami w białym winie”

Kategoria rękodzieło została podzielona na twórczość tradycyjną i współczesną.

W twórczości tradycyjnej I miejsce Komisja przyznała Pani Jadwidze Bujnowskiej za wyszywane obrusy i serwety. II miejsce otrzymała Pani Józefina Tatara za szydełkową parasolkę.

III miejsce za serwety szydełkowe otrzymała Pani Maria Jarosławska. Wyróżnienie także za szydełkowe serwety otrzymała Pani Anna Fornek.

W twórczości współczesnej I miejsce zajęła Pani Magdalena Węgorowska za makramy,

Za serię obrazów II miejsce zajęła Pani Małgorzata Kłapouchy. III miejsce zajęły panie z KGW Szopinek za zestaw prac. Przyznano także dwa wyróżnienia: dla Pani Agaty Wierzchowskiej za talerz ceramiczny w kształcie liścia i Pani Ewy Bądyra za zestaw makram.

Zwycięzcy otrzymali statuetki, oraz nagrody rzeczowe, pozostali nagrody rzeczowe ufundowane przez Urząd Gminy w Starym Zamościu, Bank Spółdzielczy w Izbicy, Firmę „KawaNaprawa” , oraz Gminną Bibliotekę Publiczną w Starym Zamościu .

Fot. i oprac. Elżbieta Czarny

Skip to content