Wykaz punktów dystrybucji tabletek jodku potasu na terenie Gminy Stary Zamość w przypadku wystąpienia zdarzenia radiacyjnego

Wykaz punktów dystrybucji tabletek jodku potasu na terenie Gminy Stary Zamość w przypadku wystąpienia zdarzenia radiacyjnego.

Wojewoda Lubelski ogłosił listę punktów dystrybucji tabletek jodku potasu w województwie lubelskim. Znajdują się na niej również lokalizacje na terenie Gminy Stary Zamość.

Przygotowanie planu dystrybucji tabletek jodku potasu na wypadek ewentualnego wystąpienia zagrożenia radiacyjnego jest standardową prewencyjną procedurą, związaną z zarządzaniem kryzysowym i ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom.

W obecnej chwili zagrożenie radiacyjne nie występuje, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki, która informuje, że rosyjskie działania militarne na Ukrainie oraz ataki na Zaporoską Elektrownię Jądrową nie stwarzają bezpośredniego zagrożenia dla mieszkańców Polski. Nie ma więc podstaw, żeby rozpoczynać wydawanie tabletek jodku potasu.

W sytuacji, gdyby zagrożenie wystąpiło, do publicznej wiadomości podana zostanie stosowna informacja dotycząca rozpoczęcia dystrybucji tabletek.

WAŻNE: NIE NALEŻY ZAŻYWAĆ JODKU POTASU BEZ KONSULTACJI Z LEKARZEM ORAZ W SYTUACJI, GDY WSPOMNIANE WYŻEJ ZAGROŻENIE NIE WYSTĘPUJE.

Wykaz punktów dystrybucji jodku potasu na terenie Gminy Stary Zamość w przypadku wystąpienia zdarzenia radiacyjnego:

  • Szkoła Podstawowa w Wierzbie, Wierzba 19a
  • Szkoła Podstawowa w Wierzbie ,Szkoła Filialna w Udryczach, Udrycze Koniec 12a
  • Gminny Ośrodek Kultury w Starym Zamościu, Stary Zamość 5A
  • Schronisko dla Bezdomnych w Krasnem, Krasne 145

Przypominamy, że wydawanie preparatu zostanie uruchomione dopiero w sytuacji zagrożenia radiacyjnego, po wydaniu stosownej decyzji przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. 

Zachęcamy także do zapoznania się z broszurą informacyjną na temat profilaktyki jodku potasu.

                                                                                   Wójt Gminy Stary Zamość

                                                                                      /-/ Waldemar Raczyński

 

Ulotka informacyjna MSWiA cz. 1

Ulotka informacyjna MSWiA cz. 2

Skip to content