Święto plonów w Starym Zamościu

dozynki2013

| GALERIA |

Tak jak i przed wiekami tak i dziś na wsi kultywowana jest tradycja dożynkowa. Również  w Starym Zamościu w niedzielę 25 sierpnia 2013 roku obchodzono uroczyście Dożynki Gminno-Parafialne. Jak powiedział w swoim wystąpieniu Wójt Gminy Stary Zamość Waldemar Raczyński „Dożynki są Waszym świętem- drodzy rolnicy. Ale ważne są dla nas wszystkich, bo przypominacie, że to właśnie dzięki ciężkiej pracy rolnika codziennie trafia na nasze stoły w naszych domach polski chleb”
I tak jak każe tradycja podczas uroczystej Mszy Świętej Dziękczynnej delegacje z poszczególnych miejscowości złożyły dary w postaci chleba i wieńców dożynkowych na ręce gospodarzy Wójta Gminy Waldemara Raczyńskiego i Proboszcza Parafii Stary Zamość ks. Mirosława Sawki.
Na czele korowodu dożynkowego składającego dary stanęli starostowie tegorocznych dożynek pani Renata Rutyna z Chomęcisk Dużych i pan Marcin Mazurek z Chomęcisk Małych.
We Mszy Świętej uczestniczył również ks. Kanonik Aleksander Siwek wieloletni duszpasterz Parafii w Starym Zamościu.
Homilię wygłosił ks. Mirosław Sawka, w której to podkreślił, że dożynki są uwieńczeniem ciężkiej pracy rolnika, ale ten trud nie niewiele by się zdał bez Bożego błogosławieństwa.
„Dziękujemy dzisiaj za dary ziemi, za trud pracy, za ziemski chleb uprawiany ludzkimi dłońmi, tak potrzebny do zaspokojenia głodu. Ale to Chrystus jest nam potrzebny do życia wiecznego”.
Część oficjalna dożynek zakończyła się rozstrzygnięciem konkursu na najpiękniejszy wieniec i potrawę regionalną. Wśród wieńców Komisja przyznała: I miejsce dla sołectwa Kolonii Wisłowiec, II miejsce otrzymał Zespół Śpiewaczy Udryczanki, III miejsce wieniec sołectwa Majdan Sitaniecki.
Można było także spróbować potraw regionalnych  przygotowanych  przez Panie z Klubu Seniora w Starym Zamościu w ramach projektu „Ocalić od zapomnienia” ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. W ramach tego projektu wszystkie Panie biorące udział w konkursie otrzymały upominki.
Tradycyjne pieśni dożynkowe zaprezentowały Zespół Śpiewaczy Udryczanki i Zespół Canto.
Charakter ludowy miały także wystawy twórczyń ludowych: Pani Leokadii Kasiury z Udrycz i Pani Agaty Piwko z Szopinka.
Od godziny 14,00 do 21,00 odbyła się część artystyczna dożynek. Najpierw był program dla najmłodszych pt. „Bajkolandia”. Dzieci mogły bezpłatnie także skorzystać ze zjeżdżalni i byka rodeo. W rytmie Disko polo i największymi coverami  muzyki polskiej  i zagranicznej  publiczność bawił zespół „Teatr z Lublina”. W traialu rowerowym wystąpiła Lubelska Grupa Artystyczna. Jak zachować się w przypadku wypadku samochodowego, jak udzielić pierwszej pomocy przed medycznej publiczność mogła się dowiedzieć z pokazu ratownictwa medycznego. Odbył się także pokaz męskiej siły w konkurencji STRONG MEN. Najsilniejsi panowie, którzy  wzięli udział w różnych konkurencjach siłowych otrzymali medale, dyplomy i drobne upominki. Główną atrakcją wieczoru był występ zespołu AKCENT, który zgromadził największą publiczność. Lider zespołu Zenon Martyniuk przypomniał i porwał do tańca już nieco starszymi  przebojami disco polo takimi  jak „Życie to są chwile”, „Dźwięki  struny” , „Mała figlarka”, czy „ Moja gwiazda” jak  też i najnowszym przebojem „ Tańcząca w deszczu”
Ostatnim akcentem dożynek był efektowny pokaz sztucznych ogni.
Uroczystość „Święto plonów- Dożynki Gminy Stary Zamość” w części jest  finansowana w ramach działania 413 „Wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju objętych PROW na lata
 2007-2013. Środki na ten projekt zostały pozyskane z LGD Ziemia Zamojska w ramach tzw. „Małych projektów”

Fot. i oprac. Elżbieta Czarny

Skip to content