Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
swiatowy dzien ksiazek 800 mini

Z okazji ustanowionego przez UNESCO w 1995 roku dorocznego święta mającego na celu promocję czytelnictwa i ochronę praw autorskich, także Gminna Biblioteka Publiczna w Starym Zamościu włączyła się w obchody tego święta.
W tym dniu tj. 23 kwietnia wszyscy czytelnicy, którzy odwiedzili bibliotekę otrzymywali, ci najmłodsi cukierki a młodzież i dorośli zakładki do książek. Można było także obejrzeć wystawę z pięknie wydanym publikacjami książkowymi znajdującymi się w GBP. Dla najmłodszych odbyło się spotkanie z głośnym czytaniem wierszy Juliana Tuwima i quizem literackim.
Natomiast dla młodzieży z klas V i VI biblioteka zorganizowała prelekcję poświęconą genezie tego święta, oraz zapoznała z legendą o świętym Jerzym. Bowiem święty Jerzy jest patronem Katalonii, gdzie zrodził się pomysł tego święta. Jest ono tam hucznie obchodzonym świętem narodowym i zgodnie z wieloletnia tradycją w ten dzień kobiety obdarowywane są czerwonymi różami, które symbolizują krew smoka pokonanego przez świętego Jerzego.
Z czasem kobiety chcąc się zrewanżować, mężczyzn zaczęły obdarowywać książkami.

Fot. i oprac. Elżbieta Czarny

Skip to content