W podziękowaniu za plony – dożynki w Udryczach 2015

mini dozynki udrycze 2015-09-06 1914

| GALERIA |

„Idziemy do kościoła aby podziękować Bogu za tegoroczne plony, za wszelkie błogosławieństwo i z prośbą aby nikomu nie brakowało tego chleba” powiedział proboszcz parafii Udrycze ks. Jerzy Pytlik wprowadzając barwny korowód dożynkowy do kościoła.

Przedstawiciele poszczególnych miejscowości z parafii Udrycze 6 września 2015 roku przynieśli do świątyni w darze kwiaty, wieńce dożynkowe i chleby.

„Żeńcy niosą w dzień wrześniowy chleb i wieniec dożynkowy. A wiatr niesie pieśni ton Plon niesiemy plon w gospodarza dom”.

Ta i inne pieśni oraz wiersze można było usłyszeć w części artystycznej przygotowanej przez panią Beatę Majkut , a wykonaną przez dzieci, młodzież i zespół śpiewaczy Udryczanki.

Całość rozbrzmiewała w nostalgicznej tonacji i nawiązywała do dawnych żniwnych zwyczajów. Także i ks. Jerzy Pytlik podczas kazania nawiązał do dawnych zwyczajów, kiedy to ze żniwami wiązało się szereg obrzędów i tradycji, jak choćby ta, że żniwa rozpoczynano w sobotę po Mszy Świętej w intencji pomyślnych zbiorów, czy też zwyczaj robienia z pierwszych zebranych kłosów krzyża.

W uroczystości święta plonów wziął udział Wójt Gminy Stary Zamość Waldemar Raczyński.

 

Fot. i oprac. Elżbieta Czarny

Skip to content