W mlecznej krainie – pokaz i degustację potraw na bazie mleka 20.11.2017

w mlecznej krainie 2017 11 20 5119 | GALERIA | Panie ze Stowarzyszenia Ludzi Aktywnych ACTIVUM kontynuując swoje cele i zadania związane między innymi z propagowaniem zdrowego żywienia, we współpracy z pedagogiem szkolnym Katarzyną Nowak I Gminną Biblioteką Publiczną w Starym Zamościu zorganizowały pokaz i degustację potraw na bazie mleka.

Jest to już kolejne przedsięwzięcie kulinarne, (wcześniej było pieczenie ciastek, pokaz pieczenia chleba, oraz szczypiorkowo) dla dzieci ze Szkoły Podstawowej w Wierzbie.

„Mleczna kraina” odbyła się 20 listopada 2017 roku w GOK Stary Zamość, wzięły w niej udział dzieci z klas pierwszych, drugich i trzecich , oraz oddziały przedszkolne.

Panie ze stowarzyszenia przygotowywały na bieżąco dania, które dzieci mogły jeszcze gorące próbować, a były to: naleśniki z serem, owsianka, racuszki, placuszki na zsiadłym mleku, kakao a także świeża maślanka, powstała przy ubijaniu śmietany na masło.

Bo właśnie dodatkową atrakcją był pokaz ręcznego ubijania masła w drewnianej maselnicy. Maluchy mogły własnoręcznie spróbować jak się korzysta z takiego starego urządzenia, a także poczuć walory smakowe własnoręcznie zrobionego masła.

A oto dwa przepisy wykorzystane podczas spotkania:

Przepis na racuchy: 1 jajko, 2 szkl. maki, 1 szkl. mleka, 1 łyżeczka proszku do pieczenia, cukier do smaku, jabłka starte na tarce. Wszystkie składniki wymieszać i smażyć placuszki na oleju.

Przepis na placuszki z zsiadłym mlekiem: ½ kg. mąki, 1 jajko, 1 żółto, 1 łyżeczka sody rozpuszczonej w letniej wodzie, szczypta soli, 1 łyżeczka cukru, ok. 300 ml. zsiadłego mleka.

Z podanych składników zagnieść cisto, rozwałkować na grubość 1 cm, wycinać prostokąty i smażyć na oleju.

Fot. i oprac. Elżbieta Czarny

Skip to content