| GALERIA | W piątek 26 października 2018 roku odbył się VI Międzygminny Przegląd Ludowy, zorganizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Starym Zamościu. Wzięło w nim udział ogółem 32 uczestników w trzech kategoriach. Tegoroczna formuła przeglądu oprócz prezentacji pieśni ludowych została rozszerzona o dwie nowe kategorie, a mianowicie o kulinaria i rękodzieło.
Wszystkie kategorie oceniała Komisja w składzie: Dominika Witkowska z LGD „Ziemia Zamojska”, Katarzyna Figura z Zamojskiego Domu Kultury, Joanna Patron z galerii „W ramach sztuki” i Adam Kot właściciel firmy Culinaria.
W kategorii kulinarnej zgłosiły się trzy zespoły, które wykonywały po dwie potrawy z kuchni regionalnej. W tej Kategorii I miejsce komisja przyznała dla Koła Gospodyń Wiejskich z Wisłowca za „Rosół wisłowiecki” i „Placuszki izbickie” . II miejsce zajęły panie ze Stowarzyszenia Ludzi Aktywnych ACTIVUM ze Starego Zamościa za „Kurczak faszerowany mięsem” i „Sernik fantazja”. III miejsce przypadło paniom z KGW Wierzba za „Piróg gryczany” i „Ciasto”
Największa ilość uczestników zgłosiła się do kategorii rękodzieło , bo aż 21 twórców.
Tutaj Komisja I miejsce przyznała dla pani Leokadii Kasiura z Udrycz za haftowane scenki rodzajowe przedstawiające dawną wieś i pięknie haftowany zamojski ratusz. II miejsce zajął pan Hieronim Zasuwa z gminy Łabunie za rzeźby w drewnie „Nepomucen” i „Matka Boża” III miejsce zajęła Anna Madyniak z Udrycz Koniec za prace wykonane haftem krzyżykowym i haftem riehelie.
Do kategorii śpiew zgłosiło się siedem zespołów w trzech kategoriach wiekowych.
W pierwszej kategorii wiekowej (dzieci młodsze) I miejsce zajął zespół „Wiolinki” z GOK Nielisz, który zaśpiewał „Powiadają ludzie” i „Wyszłabym za dziada”
II miejsce zajęły dzieci z przedszkola ze Szkoły Podstawowej w Wierzbie za „Płynie Wisła płynie „ i „Miała baba koguta”.
Na III miejscu znalazły się: Julia Bielesz, Amelia Goch, Maja Węgorowska i Milena Denkiewicz ze Szkoły Podstawowej w Wierzbie. Dziewczynki zaśpiewały „Szła dzieweczka do laseczka” i „Miała baba koguta”
W drugiej kategorii wiekowej wystąpił jeden zespół, zajmując tym samym I miejsce: „Iskierki” z GOK Nielisz wykonał dwa utwory „Od buczka do buczka” i „Oj zagraj mi muzyko”
W trzeciej kategorii wiekowej (dorośli) Komisja I miejsce przyznała chórowi „Moderato” z GOK Nielisz. Chór wykonał „”Kukułeczka” i „Kto się żeni”
II miejsce zajął Zespół Śpiewaczy Udryczanki. Natomiast III miejsce przypadło Zespołowi Wokalnemu Canto. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe, które ufundowali: Lokalna Grupa Działania „Ziemia Zamojska”, Bank Spółdzielczy w Izbicy, Gminny Ośrodek Kultury i Gminna Biblioteka Publiczna w Starym Zamościu
Fot. i oprac. Elżbieta Czarny