Twórczyni ludowa Leokadia Kasiura

mini tworczyni ludowa 2013 1819

| GALERIA |

Leokadia Kasiura (ur. 1926 r.)  od urodzenia mieszkanka i tworzy w Udryczch.
Twórczyni ludowa, wyróżniana za swoją działalność na niwie tradycji i kultury ludowej wieloma odznaczeniami, między innymi w 2006 roku Laureatka Nagrody im. Oskara Kolberga, przyznawanej przez Ministra Kultury. Za swa działalność otrzymała także Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.
Pani  Leokadia zajmuje się wykonywaniem tradycyjnych wieńców dożynkowych. Swój pierwszy wieniec wykonała w 1956 roku. Od tamtej pory zrobiła ich ok. 100. Niektóre trafiły do Muzeum Zamojskiego  oraz innych muzeów regionu.
Wykleja także bardzo pracochłonną metodą obrazy ze słomy. Słoma musi być najpierw poddana obróbce termicznej, jest barwiona, prasowana i naklejana małymi częściami na papier. Finałem jest wyjątkowy obraz. W dorobku twórczyni jest także bardzo bogata kolekcja własnoręcznie wyszywanych serwet. Niektóre serwety tworzą serie tematyczne np. o dawnej pracy na wsi. Są to bardzo bogate kolorystycznie sceny np. wykopów, żniw, czy też prania kijankami bielizny przez kobiety nad rzeką. Każda serweta jest misternie ozdobiona kordonkiem.
Spod zręcznych rąk Pani Leokadii wychodzą także tradycyjne pisanki, naturalnie barwione i zdobione metodą batikową.
Próbkę twórczości Pani Leokadii Kasiura można obejrzeć w Gminnym Ośrodku Kultury i Gminnej Bibliotece Publicznej w Starym Zamościu. Wystawa będzie czynna do 31 października 2013 r. Istnieje także możliwość zakupu niektórych prac.

Fot. i oprac. Elżbieta Czarny

Skip to content