Turniej Halowy 2009

W dniu 1 marca 2009 roku o godz. 10.00 w hali sportowej Gimnazjum w Starym Zamościu rozpoczął się historycznie pierwszy Turniej Halowy Piłki Nożnej o Puchar Przewodniczącego Rady Gminy Stary Zamość. W gronie organizatorów znalazło się kilku radnych i pracowników  gminy oraz Wójt, który był głównym sponsorem nagród dla uczestników turnieju.

Do zawodów przystąpiło 12 drużyn-reprezentacji miejscowości gminy Stary Zamość, które drogą losowania rozmieszczono w trzech grupach eliminacji:

GRUPA A

GRUPA B

GRUPA C

Stary Zamość

Majdan Sitaniecki

Wierzba I

Udrycze Wola

Podkrasne

Podstary Zamość

Krasne

Chomęciska Małe

Nowa Wieś

Wierzba II

Chomęciska Duże

Udrycze Koniec

Mecz trwał tylko 12 minut bez zmiany stron. Sędziowali ludzie związani z profesjonalną piłką, co gwarantowało dostateczny poziom zawodów. Najciekawiej  zapowiadała się rywalizacja w grupach A i C. W grupie B zdecydowanym faworytem była drużyna Chomęcisk Dużych- zwycięzcy letniego Turnieju o Puchar Wójta 2008. Do dalszej fazy, czyli do półfinałów, awansowały drużyny z pierwszego miejsca w grupie oraz najlepsza drużyna z drugich miejsc. Zatem wszystkie drużyny nastawiły się na walkę o zwycięstwo w każdym meczu grupowym.

 

W grupie A najmocniejsze okazały się Krasne i Udrycze Wola, w których bezpośrednim pojedynku lepsza była drużyna z Krasnego. Wierzba II wygrała tylko z drużyną Starego Zamościa, która była dostarczycielem punktów i bramek dla pozostałych drużyn.

Grupę B zdominowały Chomęciska Duże, które gromiąc kolejne drużyny zdobyły 23 bramki, tracąc przy tym tylko jedną. To właśnie w tej grupie padł najwyższy wynik turnieju: 10:0. Majdan Sitaniecki wygrywając dwa mecze uplasował się na drugim miejscu, zaś Podkrasne i Chomęciska Małe zadowoliły się tylko remisem w bezpośrednim spotkaniu.

Zgodnie z przewidywaniami najbardziej wyrównana okazała się Grupa C, którą śmiało można było nazwać grupą śmierci. Potwierdzają ten fakt niskie wygrane, a tym samym mała liczba strzelonych bramek. Każdy mecz był wyrównany i do końca dramatyczny. Już w pierwszym spotkaniu pomiędzy Wierzba I a Podstarym Zamościem pachniało niespodzianką, gdy po strzale zawodnika ekipy gości piłka trafiła w słupek bramki gospodarzy. Jednak, mimo wyrównanego meczu, więcej szczęścia miała Wierzba I, która zdobywając gola w końcówce osiągnęła zwycięstwo. Nowa Wieś wygrała pierwsze swoje spotkanie 2:0 z Udryczami Koniec, by potem po zaciętej walce przegrać minimalnie z Wierzbą I wynikiem 1:2. W kolejnym meczu Podstary Zamość przeżywał horror. Niemal całe spotkanie przegrywał 1:0 z Udryczami Koniec, by na kilka minut przed końcowym gwizdkiem strzelić aż trzy bramki, ratując przy tym swój honor. Po walkowerze z Udryczami,  Wierzba I zajęła pierwsze miejsce w grupie. Drużynom Nowej Wsi i Podstarego Zamościa, ze względu na sytuację i wysokie wyniki w pozostałych grupach, pozostała tylko walka o drugie miejsce w grupie i prestiż. Mimo tego, właśnie to spotkanie mogło podobać się najbardziej. Obie drużyny zapowiedziały walkę od początku do końca. Akcje nieustannie przenosiły się z pod bramki do bramki, mnożyły się groźne strzały i efektowne interwencje bramkarzy. Po błędzie w obronie prowadzenie objął Podstary Zamość i po krótkim czasie podwyższył je na 2:0. Mimo to Nowa Wieś nie chciała tanio sprzedać skóry i doprowadziła do remisu na 2:2. Po czym Podstary Zamość znowu objął prowadzenie, by je za chwilę łatwo stracić. Ten dramatyczny mecz zakończył się sprawiedliwym remisem 3:3 i podziałem punktów. Co ciekawe, te drużyny wywalczyły  tyle samo punktów i miały taki sam bilans bramkowy, dlatego obie zajęły egzekwio 2 miejsce w grupie.
Spójrzmy teraz na wyniki  wszystkich rozegranych spotkań.

 

GRUPA A

GRUPA B

GRUPA C

Stary Zamość-
Udrycze Wola

0-7

Majdan-
Podkrasne

3-2

Wierzba I-
Podstary Zamość

1-0

Krasne-
Wierzba II

2-1

Chomęciska Małe-
Chomęciska Duże

1-6

Nowa Wieś –
Udrycze Koniec

2-0

Stary Zamość-
Krasne

0-7

Majdan-
Chomęciska Małe

1-0

Wierzba I-
Nowa Wieś –

2-1

Udrycze Wola-
Wierzba II

5-2

Podkrasne-
Chomęciska Duże

0-10

Podstary Zamość-
Udrycze Koniec

3-1

Stary Zamość-
Wierzba II

2-8

Majdan-
Chomęciska Duże

0-7

Wierzba I-
Udrycze Koniec

3-0
walk.

Udrycze Wola-
Krasne

0-3

Podkrasne-
Chomęciska Małe

4-4

Podstary Zamość-
Nowa Wieś

3-3

 

A oto jak wyglądał dorobek drużyn po rozegraniu wszystkich meczy grupowych:

Miejsce

Drużyna

Punkty

Bramki

GRUPA A

1

Krasne

9

12-1

2

Udrycze Wola

6

12-5

3

Wierzba II

3

11-9

4

Stary Zamość

0

2-22

GRUPA B

1

Chomęciska Duże

9

23-1

2

Majdan Sitaniecki

6

4-9

3

Chomęciska Małe

1

5-11

4

Podkrasne

1

6-17

GRUPA C

1

Wierzba I

9

6-1

2

Nowa Wieś

4

6-5

2

Podstary Zamość

4

6-5

4

Udrycze Koniec

0

1-8

W pierwszym półfinale Krasne zmierzyło się z Chomęciskami Dużymi i przegrało ten mecz 1:2, zdobywając jedynego gola dopiero w ostatniej akcji meczu. O niespodziance zatem nie mogło być mowy. Natomiast Wierzba I w drugim spotkaniu półfinałowym z Udryczami Wola, gdy już zdobyła wkońcu dwie bramki, spokojnie utrzymała ten wynik do końca meczu.

Zatem w meczu o trzecie miejsce spotkały się ponownie Krasne i Udrycze Wola. Porzekadło, że nie wygrywa się dwa razy w turnieju meczu z tą samą drużyną, i tym razem się sprawdziło. Tym razem Udrycze Wola były lepszą drużyną, kontrolując cały przebieg spotkania, wygrały pewnie 2:0 z Krasnem i zdobyły brązowe medale.

Finał zapowiadał się bardzo ciekawie, gdyż spotykało się w nim dwóch największych faworytów do zdobycia Pucharu. Mecz był wyrównany i stał na wysokim poziomie, zatem widowisko było ciekawe. Zdobywając bramkę, Wierzba I bardzo zbliżyła się do zwycięstwa, jednak nie zdołała utrzymać na długo prowadzenia z dobrze dysponowaną drużyną Chomęcisk Dużych. Po wyrównaniu obie drużyny bardziej skupiły się na tym, by bramki nie stracić a nie na tym, żeby ją strzelić. W regulaminowym czasie na tablicy widniał wynik 1:1, zatem doszło do emocjonujących serii rzutów karnych (3 kolejki). Pierwszy strzał Wierzby I obronił bramkarz a drugi był niecelny a przy dwóch skutecznych trafieniach rywala, to właśnie piłkarze Chomęcisk Dużych wznieśli Puchar Przewodniczącego Rady Gminy do góry i zostali udekorowani złotymi medalami. Zawodnicy Wierzby I musieli się zadowolić srebrnymi medalami. Tym samym Chomęciska Duże wiodą podwójny prym w gminie Stary Zamość, pozostając zwycięzcami zarówno letniego turnieju piłki nożnej na boiskach trawiastych, jak i zimowego turnieju piłki nożnej na hali sportowej.

 

Za udział w turnieju każda drużyna otrzymała piłkę do gry halowej, pamiątkowy dyplom i komplet długopisów, aby zapisać ten turniej na stałe w swój kalendarz. Przewidziano również prestiżowe nagrody-okazałe statuetki- dla króla strzelców, najlepszego zawodnika i najlepszego bramkarza.

Najwięcej bramek (kilkanaście) strzelił Grzegorz Maluga z drużyny mistrzów. Najlepszym zawodnikiem wybrano Michała Denisa z Udrycze Wola, a miano najlepszego bramkarza przypadło Przemysławowi Piwowarkowi z drużyny Krasnego.

Na zakończenie organizatorzy przewidzieli nie lada niespodziankę. Mianowicie zwycięzcy turnieju zmierzyli się w pokazowym meczu z drużyną złożoną z – znanych już fanom tutejszego futbolu – młodych Brazylijczyków, sprowadzonych do Omegi z samej ich ojczyzny. To właśnie nowe, młode, brazylijskie gwiazdy wraz z ukraińskim bramkarzem błyszczały w tym meczu. Po składnych  i efektownych akcjach ich drużyna prowadziła aż 3:0 z mistrzami. Wydawało się, że zmęczeni mistrzowie turnieju już się nie podniosą. Jednak zdeterminowani i bardziej doświadczeni piłkarsko zdołali wyrównać na 3:3 i niespodziewanie wygrali to spotkanie ale dopiero po serii rzutów karnych zakończonych wynikiem 3:2. Nasi mistrzowie udowodnili poprzez swoją zarówno efektywną jak i efektowną grę, że niewiele ustępują zagranicznym latynoskim piłkarzom z gorącej Brazylii.

 

Serdeczne podziękowania dla wszystkich zawodników za zaangażowanie i wysoki poziom rozgrywek oraz dla wszystkich, którzy pomagali przy organizacji zawodów. Miejmy nadzieje, że ten turniej wejdzie już na stałe w kalendarz imprez sportowych w gminie Stary Zamość.

Robert Biały

Skip to content