Teatr „Kurtyna”

teatr 28 03 2023 8196 | GALERIA | We wtorek 28 marca 2023 roku na scenie sali widowiskowej GOK Stary Zamość gościł Teatr Kurtyna z Krakowa. Zaprezentował się on w trzech przedstawieniach: „Tajemniczy skrzat”,   „Niewinna gra” i „Rodzinny dramat”. Przedstawienia były realizowane w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, oraz Przeciwdziałania Narkomanii na 2023 rok.

Najmłodsi widzowie z klas 0, I i II obejrzeli bajkę pt. „Tajemniczy skrzat” , jej bohaterka Lenka wbrew woli zapracowanych rodziców przemyca do swojego pokoju gamepeda i na nim gra. Robi to stosunkowo za długo i wtedy pojawia się Skrzat Franek, prosząc ją o przysługę. W ślad za nim pojawił się także nieproszony gość. Bajka ta zwraca uwagę na problemy współczesnych, przbodźcowanych dzieci, których często jedyną rozrywka jest oglądanie filmików na telefonie lub granie na konsolach. Dzieci cierpiących na brak wspólnej zabawy z rówieśnikami i brak przebywania na świeżym powietrzu.

Uczniowie klas III, IV i V obejrzeli przedstawienie pt. „Niewinna gra”. Tutaj dziewczynka Klaudia uzależnia się od gier i od oglądania streamerów, czyli młodych ludzi reklamujących nowe gry, oraz tłumaczących i udostępniających swoje postępy w grach. Jest tym tak pochłonięta, że zaniedbuje szkołę i swoje obowiązki domowe. Czy bohaterka zrozumie niebezpieczeństwo na jakie jest narażone jest jej zdrowie ?. Odpowiedź na to pytanie uzyskali młodzi widzowie po obejrzeniu tego spektaklu.

Spektakl „Rodzinny dramat” dedykowany był uczniom z klas VI, VII i VIII. Tutaj poruszony był temat uzależnienia od alkoholu i narkotyków. Uzależnienie to doprowadziło do tragicznego wydarzenia. Widzowie mogli zobaczyć jakim zagrożeniem są te uzależnienia dla zdrowia i życia człowieka, oraz ich wpływu na prawidłowe funkcjonowanie rodziny.

Fot. i oprac. Elżbieta Czarny

Skip to content