Szkatułka wspomnień 01.06.2021 r.

szkatulki 01 06 2021 0647 | GALERIA | 1 czerwca 2021 roku odbyły się warsztaty rękodzielnicze pt. „Szkatułka wspomnień” zorganizowane przez Gminny Ośrodek Kultury i Gminną Bibliotekę Publiczną w Starym Zamościu. Poprowadziła je znana już z wcześniejszych przeprowadzanych warsztatów, właścicielka galerii „W ramach sztuki” Joanna Patron.

Panie uczestniczące w wielu godzinnych warsztatach otrzymały drewniane szkatułki o wymiarach 30 cm x20 cmx 11 cm, które najpierw trzeba było wygładzić lekko papierem ściernym, a następnie pomalować białą farbą mineralną. Na środku wieka naklejamy za pomocą kleju do decoupage obrazek w stylu retro na papierze ryżowy. Po wyschnięciu na wieko szkatułki został zastosowany preparat dwu składnikowy. Po nałożeniu preparatu nr 1 i delikatnym wysuszeniu , nakładamy preparat nr 2 i suszymy do chwili aż pojawią się spękania. Aby je bardziej uwidocznić nakładamy pastę postarzającą. Jej nadmiar zmywamy terpentyną i malujemy wieko lakierem rozpuszczalnikowym.

Następny etap to zdobienie boków szkatułki na który naklejamy papier ryżowy o dowolnym wzorze za pomocą kleju do decoupage. Najpierw smarujemy klejem miejsce na którym szybko przyklejamy przygotowany papier, suszymy i ponownie ten sam klej nakładamy tym razem na wierzch papieru i też dokładnie suszymy. Na zakończenie zdobimy szkatułkę za pomocą wcześniej wykonanego wycisku z foremki silkonowej i ozdobnej wstążki. Mocujemy je za pomocą kleju ekspresowego. Boki i wnętrze szkatułki postarzamy za pomocą pasty postarzającej i zabezpieczmy lakierem.

Fot. i oprac. Elżbieta Czarny

Skip to content