Święto Trzech Króli-uroczystość Objawienia Pańskiego 06.01.2018

2018 01 06 orszak trzech kroli 5941 | GALERIA | Święto to jest zakończeniem obchodów Świąt Bożego Narodzenia.

W tym dniu prze ulice naszych miast i miejscowości wyruszają barwne orszaki Trzech Króli.

Tradycja tych orszaków wywodzi się z Hiszpanii. W Polsce zaczęły być one organizowane lokalnie w 2004 roku. Dopiero gdy w 2011 roku 6 stycznia stało się dniem wolnym od pracy, zainteresowanie orszakami wzrosło i teraz są one coraz liczniejsze i gromadzą rzesze wiernych. Początkowo miały to być jasełka uliczne, zdecydowano je jednak oprzeć na wędrówce Trzech Króli, zdążających aby oddać pokłon i przekazać dary Bożej Dziecinie.

„Gdy zaś Jezus narodził się w Betlejem w Judei za panowania króla Heroda, oto Mędrcy ze Wschodu przybyli do Jerozolimy i pytali: „Gdzie jest nowo narodzony król żydowski?

Ujrzeliśmy bowiem jego gwiazdę na Wschodzie i przybyliśmy oddać mu pokłon”

Królowie: Kacper podarował kadzidło- symbol boskości, Melchior złoto- symbol władzy królewskiej , zaś Baltazar mirrę- zapowiedź męczeńskiej śmierci.

Uroczystość Święta Trzech Króli obchodzono także w parafii Stary Zamość, gdzie najpierw przed Mszą Świętą i podczas niej kolędy śpiewał zespół Ale Cantare z Płoskiego pod kierunkiem pani Barbary Rabiegi.

Uroczystym wejściem do świątyni i złożeniem darów przy żłóbku przez Trzech Mędrców rozpoczęła się Msza Święta. Po jej zakończeniu odbył się Orszak Trzech Króli „po kluczu”, który poprowadzili konno ułani przebrani na ta okazję.

Fot. i oprac. Elżbieta Czarny

Skip to content