Święto Trzech Króli 2019

2019 01 06 orszak trzech kroli 2926 | GALERIA | 6 stycznia to Święto Objawienia Pańskiego, popularnie zwane świętem Trzech Króli. Należy ono do najważniejszych świąt w ciągu roku liturgicznego.
Tego dnia wierni oddają cześć nowonarodzonemu Jezusowi, który objawia się całemu światu jako Syn Boży, oczekiwany Zbawiciel. Czytana jest Ewangelia o trzech mędrcach, którzy z dalekich krain udają się do Betlejem, aby złożyć pokłon, oraz dary w postaci mirry, złota i kadzidła. W czasie Mszy Świętej święci się wodę, kredę i kadzidło. Dodatkowo w tym dniu organizowane są orszaki trzech króli.
Także w kościele w Starym Zamościu odbyły się takie uroczystości. Na początku Mszy Świętej trzej królowie pokłonili się i złożyli dary Dzieciątku Jezus w kościelnej szopce.
Po Mszy  Świętej odprawionej przez  proboszcza parafii ks. Mirosława Sawkę i ks. Artura Wojtowicza, wierni, mimo zimnej i wietrznej pogody przeszli „po kluczu” w orszaku.
Na jego czele konno jechali ułani: Józef Smyk, Jarosław Jeleń i Marian Sobczuk, którzy jak co roku wcielili się w role trzech mędrców ze wschodu. Uczestnicy orszaku mogli zaopatrzyć się bezpłatnie w ozdobne korony, które założyli podczas przemarszu.

Fot. i oprac. Elżbieta Czarny

Skip to content