Święto plonów 2018

dozynki 19 08 2018 0664 | GALERIA | Wzorem lat ubiegłych tegoroczne dożynki gminno-parafialne odbyły się w niedzielę

19 sierpnia na stadionie sportowym w Wierzbie.

Uroczystości rozpoczęły się od części obrzędowej, czyli od korowodu dożynkowego i złożenia chleba oraz wieńców na ręce gospodarzy: Wójta Gminy Stary Zamość Waldemara Raczyńskiego i proboszcza parafii w Starym Zamościu ks. Mirosława Sawki.

Korowód poprowadzili starostowie dożynek Anna Madyniak z sołectwa Udrycze Koniec i Szymon Bielesz z Wierzby.

W dalszej części korowodu szły reprezentacje poszczególnych miejscowości: sołectwo Wisłowiec Kolonia, sołectwo Chomęciska Małe, KGW Wisłowiec, Stowarzyszenie Ludzi Aktywnych ACTIVUM, Zespół Śpiewaczy Udryczanki, KGW Wierzba, sołectwo Podstary Zamość, Udrycze Koniec, Nowa Wieś i Stary Zamość, KGW Ruskie Piaski i KGW Tarzymiechy.

Następnie swoje słowa skierował do zebranych Wójt Gminy, który powiedział między innymi „Dożynki to jeden z najpiękniejszych staropolskich obrzędów rolniczych, radosne święto wdzięczności Bogu i ludziom, oraz ukoronowanie całorocznej pracy, która ma ogromne znaczenie dla polskiego społeczeństwa”. Swoje słowa do zebranych skierowali także obecni na uroczystości: Senator RP Jerzy Chróścikowski, Poseł na Sejm RP Jarosław Sachajko, reprezentant Marszałka Województwa Lubelskiego Jerzy Nizioł i Radny Powiatu Zamojskiego Krzysztof Rusztyn.

Część obrzędową zakończyła Msza Święta w intencji rolników i szczęśliwie zakończonych żniw odprawiona przez ks. Mirosława Sawkę.

Część artystyczna rozpoczęła się od rytmów afrykańskich w wykonaniu muzyków z zespołu Moribaya pt. „Afrykańska Przygoda”. Muzycy grali na oryginalnych i tradycyjnych instrumentach afrykańskich takich jak: bębny Djambi, bębny dundun, bębny szczelinowe Krin, alofon i ngoni. Po występie publiczność mogła uczestniczyć w warsztatach nauki gry na bębnach.

Od godziny 17:00 rozpoczął się program animacyjny dla dzieci . Najmłodsi mieli też do dyspozycji darowe dmuchane urządzenia rekreacyjne. Mogli także wziąć udział w konkursach i zgadywankach z tematyki bankowości przygotowanymi przez Bank Spółdzielczy w Izbicy. W których to każdy uczestnik otrzymywał promocyjne nagrody rzeczowe.

O godzinie 18:00 z godzinnym koncertem wystąpił zespół Czarny Salceson, a po nim zaprezentował się z najnowszymi radiowymi przebojami zespół MEGICAL.

Od godziny 20:00 do 1:00 w nocy wszyscy bawili się na dyskotece przy muzyce DJ ASTERO.

W między czasie ok. godziny 22:00 zagrał godzinny koncert zespół DEFIS znany z takich przebojów jak „Niespotykany kolor” i „Róże”

W czasie dożynek można było obejrzeć prace z rękodzieła artystycznego na stoisku przygotowanym przez sołectwo Wisłowiec Kolonia i Panią Zdzisławę Ordyniec, oraz spróbować dań przygotowanych przez KGW Wisłowiec i Stowarzyszenia Ludzi Aktywnych ACTIVUM. Namiot promocyjny wystawił także Ośrodek Doradztwa Rolniczego oddział w Sitnie.

Fot. i oprac. Elżbieta Czarny

Skip to content