| GALERIA | Współcześnie dożynki obchodzone są, podobnie jak i dawniej, gdy już pokoszone są wszystkie zboża. Najważniejszym zaś elementem dożynkowym są wieńce dożynkowe, uwite z kłosów zbóż. Muszą się także na nich znaleźć kwiaty, owoce i kiście jarzębiny. Dawniej przybierano je jeszcze kolorowymi wstążkami. Te tradycyjne są zwykle w kształcie piramidy lub korony, natomiast współczesne to już inwencja twórcza ich wykonawców.
Tegoroczne dożynkowe uroczystości odbyły się 13 sierpnia 2017 roku na stadionie w Wierzbie.
Wieńce i chleby na ręce gospodarzy: Wójta Gminy Stary Zamość Waldemara Raczyńskiego i Proboszcza Parafii Stary Zamość ks. Mirosława Sawki złożyły delegacje z 13 miejscowości gminy i parafii: KGW Wisłowiec Kolonia, sołectwo Wisłowiec, wieś Stary Zamość, sołectwo Podstary Zamość, KGW Ruskie Piaski, KGW Wierzba, sołectwo Udrycze Koniec, sołectwo Majdan Sitaniecki, KGW Chomęciska Małe, KGW Nowa Wieś, Stowarzyszenie Ludzi Aktywnych „Activum”, Zespół Śpiewaczy Udryczanki i KGW i sołectwo Tarzymiechy.
Na czele barwnego korowodu dożynkowego stanęli starostowie tegorocznych dożynek: Elżbieta Janda ze Starego Zamościa i Roman Bochniak z Wierzby.
Wójt Gminy Waldemar Raczyński w swoim wystąpieniu podziękował za kultywowanie wielowiekowej tradycji dożynkowej i za to, że „mimo wielu obowiązków znaleźliście czas aby uwić tak piękne wieńce”. Podkreślił również, że „tegoroczne żniwa przebiegły sprawnie, zboża dobrze plonowały, dlatego z optymizmem patrzymy w przyszłość, że chleba nie zabraknie na naszych stołach”
Mszę Świętą w podziękowaniu za tegoroczne plony odprawił ks. Mirosław Sawka, zaś Słowo Boże wygłosił ks. Tomasz Kąkol, który podkreślił wielką siłę modlitwy w codziennym życiu.„Bóg dał nam piękne żniwa, nagrodził poprzez plon i piękną pogodę. Ufajcie, że Pan Bóg będzie z wami, jeśli przyjmiecie go do swojego życia”
Po Mszy Świętej tradycyjne pieśni dożynkowe zaprezentowały zespoły śpiewacze działające przy Gminnym Ośrodku Kultury w Starym Zamościu „Canto” i „Udryczanki”.
Słowa uznania i podziękowania za ciężką pracę skierowała do rolników obecna na uroczystości Teresa Hałas- Poseł na Sejm RP. W imieniu wojewody lubelskiego list odczytał obecny Aleksander Kalisz, zaś w imieniu Marszałka Województwa- Aneta Najda.
Część tradycyjno- obrzędowa dożynek zakończyła się ogłoszeniem wyników konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy.
Członkowie komisji oceniającej wieńce przyznali wyróżnienie za wieniec tradycyjny dla KGW Ruskie Piaski. Wójt Gminy Waldemar Raczyński i Dyrektor GOK Magdalena Sienkiewicz-Karwacka wręczyli wszystkim delegacjom z wieńcami pamiątkowe dyplomy oraz nagrody pieniężne.
Od godziny 16:00 rozpoczęła się część artystyczna dożynek, występ zespołu Megical. Następnie hity radiowe zaprezentował zespół FRYDAY ze Lwowa.
Od godziny 18:00 publiczność mogła obejrzeć i wysłuchać półtora godzinnego show w wykonaniu sobowtóra Maryli Rodowicz. Wykonywał on największe przeboje piosenkarki.
Kolejnym zespołem jaki zaprezentował się starozamojskiej publiczności był zespól „Trzy Korony”. Legendarny zespół założony w latach 70- tych przez Krzysztofa Klenczona.
Od 21:00 do 24:00 publiczność najpierw bawiła się przy takich hitach jak: „Kanikuły”, „A Kalyna”, „Bielyje Rozy” i inne w wykonaniu dziewcząt z zespołu ZA-NO-ZA a następnie przy muzyce klubowej w wykonaniu DJ ASTERO.
O północy występy zakończył pokaz fajerwerków.
W trakcie dożynkowej imprezy najmłodsi mogli skorzystać z darmowej dmuchanej zjeżdżalni.
Fot. i oprac. Elżbieta Czarny