Starozamojski Piknik Rodzinny 2010
mini_piknik_rodz_2010_2010_2564

gleria

Odbył się 6 czerwca 2010 roku w Starym Zamościu. Organizatorami byli: Lokalna Grupa Działania „Ziemia zamojska”, Wójt Gminy Stary Zamość i Gminny Ośrodek Kultury w Starym Zamościu.
Przy pięknej i słonecznej pogodzie piknik rozpoczął się o godzinie 14,00. Przybyłych powitał Wójt Gminy Waldemar Raczyński.
Następnie został ogłoszony konkurs kulinarny „Nasze kulinarne dziedzictwo”- przegląd potraw lokalnych z obszaru LGD  (gminy: Grabowiec, Komarów, Łabunie ,Miączyn, Sitno, Skierbieszów i
Stary Zamość).

Panie z Kół Gospodyń Wiejskich ze Starego Zamościa, Wierzby i Krasnego przygotowały do konkursu 5 potraw. Komisja w składzie: Marian Bernat, Magdalena Karska, Katarzyna Muszyńska, Wiesław Biały i Andrzej Dzidek oceniała; walory smakowe, wygląd potraw i związek dania z regionem i tradycjami.
Pierwsze miejsce zajęła kaczka po starozamojsku „Latawica”(kaczka nadziewana wątróbką, mięsem i natką pietruszki) i szampan starozamojski „Bzik” (z czarnego bzu) przygotowane przez KGW ze
Starego Zamościa.
Pozostałe potrawy zostały wyróżnione: tort naleśnikowy (farsz z pieczarek i warzyw)z KGW Wierzba,
„golas” i łazanki z kapusta i grzybami z KGW Krasne i „wafel starozamojski” KGW Stary Zamość.
Jako nagrody panie otrzymały : za pierwsze miejsce robot kuchenny a za wyróżnienia kuchenki mikrofalowe. Nagrody ufundowane zostały z LGD „Ziemia zamojska”.
W czasie pikniku wystąpili: zespół taneczny” Iskierki” działający przy GOK, dzieci ze Szkoły Podstawowej w Krasnem z przedstawieniem teatralnym, miejscowe zespoły śpiewacze Udryczanki i Kraśnianki.
Dla najmłodszych przygotowano program pt. „Bajkoland”. Od 16,30 wszystkich zebranych biesiadą po góralski i cygańsku bawił „Teatr z Lublina”. Następnie zaprezentował się przed publicznością starozamojską laureat I nagrody i nagrody publiczności Ogólnopolskiego Festiwalu Kabaretowego PAKA 2008 oraz I nagrody na VII Dąbrowskiej Ściemce Kabaretowej DEBEŚCIAK 2009- Kabaret Świerszczychrząszcz .
O 19,00 rozpoczął się pokaz walk rycerskich w wykonaniu Bractwa Rycerskiego. Nieco egzotyki wprowadziła na pikniku pani Edyta Zając, pokazem tańca brzucha, tańcem ze skrzydłami i mieczem.
Liczną widownię młodzieżową  o 20,30 zgromadził  występ zespołu SOLARIS, znanego z przeboju „Szmaragdy i diamenty”. Piknik zakończył się o 24,00 dyskoteką na świeżym powietrzu i  występem
Dj. JUNIORA.
Podczas pikniku można było posilić się potrawami i wypiekami przygotowanymi przez panie z KGW.
Z dodatkowych atrakcji – najmłodsi mogli przejechać się na kucu, zrobić tatuaż, skorzystać ze zjeżdżalni i poskakać na trampolinie.

Fot. i oprac. E.Czarny

Skip to content