Spotkanie z podróżnikiem – spotkanie z Krzysztofem Nowakowskim

spotkanie autorskie 2021 11 19 2406 | GALERIA |We wtorek 9 listopada 2021 roku w sali widowiskowej GOK Stary Zamość odbyło się spotkanie z Krzysztofem Nowakowskim, podróżnikiem, maszerem (przewodnikiem psiego zaprzęgu), miłośnikiem gór i psich zaprzęgów, zorganizowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Starym Zamościu dla młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Wierzbie.

Krzysztof Nowakowski wspierając się prezentacją multimedialna i zdjęciami ze swoich wypraw, przybliżył uczniom zagadnienia związane z psimi zaprzęgami. Podróżnik przeniósł słuchaczy do mroźnej Laponii, w świat dalekiej północy, psich zaprzęgów i opowieści o mroźnych przestrzeniach i pokonywaniu przeciwności. Młodzi ludzie dowiedzieli się wielu ciekawostek z życia psów biegaczy, a także tego jak wyglądają przygotowania do wyprawy, oraz zwyczaje podróżowania psimi zaprzęgami.

Maszer mówił także o wyścigach psich zaprzęgów w którym brał udział w norweskim Finnmarkløpet, który jest w okolicy miejscowości Alta na północy kraju. Doświadczenia z tego właśnie wyścigu stały się kanwą dla książki zatytułowanej „23 kilometr” którą napisał.

Autor tak opisuje przygodę swojego życia: „Jazda psim zaprzęgiem to jeden z najlepszych sposobów obcowania z dziką przyrodą. Konkurować z nią może jedynie człowiek poruszający się pieszo, czy na nartach. Czuje on śnieg, lód, skałę swoimi stopami .Jednak mamy nad nim przewagę, my mamy swoje stopy i cztery łapy każdego z psów, mamy swoją parę oczu i tyle par oczu jeszcze, ile w naszym zaprzęgu biegnie psów, tak samo mamy swój nos i wiele nosów psich. Jesteśmy człowiekiem i psami zarazem. Jednością, stadem w którym każdy jest niezbędny. To bardzo pierwotne uczucie. Kiedy jeden z psów zobaczy renifera, czy ptaka, zobaczy go całe stado, także my. To właśnie stanowi magię psiego zaprzęgu.”

Uczniowie z zaciekawieniem słuchali podróżnika i chętnie zadawali pytania.

Fot. i oprac. Elżbieta Czarny

Skip to content