Spotkanie autorskie (Retoryka młodego człowieka) 20.03.2014

mini spotkanie autorskie 2014-03-20 4083

| GALERIA |

Bajkopisarstwo, czyli retoryka młodego człowieka” pod takim hasłem 20 marca 2014 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Starym Zamościu odbyły się interaktywne warsztaty literackie dla dzieci z klas III Szkoły Podstawowej w Wierzbie.

Retoryka (z gr. Rethor „mówca”) jest to sztuka wymowy i umiejętności opisania swojego punktu widzenia i przekonanie słuchaczy do swojej racji. Rozwojowi sztuki wymowy sprzyjała demokracja ateńska, w której obowiązywała zasada równego prawa obywateli do przemawiania na zgromadzeniach publicznych. Powstawały nawet szkoły mówców.

Niestety w naszych czasach coraz mniej komunikujemy się między sobą w sposób bezpośredni a coraz częściej odbywa się to za pomocą przekaźników nie tych bezpośrednich, ale takich jak: esemesy czy skype. Także coraz mniej czytamy książek, co zubaża nasz język i wyobraźnię.

Z problemem tym zmierzył się prowadzący warsztaty Michał Zawadka, autor książki dla dzieci pt.” Mądrość z natury”. Książka zawiera bajki edukacyjne o charakterze społecznym, opatrzone nagraniami lektorskimi, pięknymi kompozycjami muzycznymi, ilustracjami, jak i stronami do samodzielnego kolorowania.

Dzieci w czasie warsztatów wykonywały szereg zadań, które służyły i pokazywały jak mogą się uczyć ładnej wymowy i wzbogacać swoje słownictwo. Doskonałym przykładem takiej dobrej mowy są bajki. I dlatego jednym z zadań jakie wykonywały dzieci było wymyślenie i opowiedzenie bajki na podstawie wylosowanych obrazków. Jak powiedział Pan Michał „bardzo ważne w mówieniu jest nie tylko mówienie, ale także trzeba wiedzieć co się mówi i słuchanie siebie” . Na zakończenie zachęcił dzieci do używania swojej wyobraźni i pięknej mowy w opisywaniu otaczającego nas świata.

 

Fot. i oprac. Elżbieta Czarny

Skip to content