Półfinał konkursu w Zamościu 07.08.2021

kobieta gosp 07 08 2021 1299 | GALERIA | W sobotę 7 sierpnia 2021 roku w Zamościu odbyły się półfinały trzeciej edycji konkursu Kobieta Gospodarna Wyjątkowa, zorganizowanego przez Jednostkę Regionalną Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Województwa Lubelskiego. Z powiatu zamojskiego wzięło w nim udział 15 Kół Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszeń. Mogły one rywalizować w trzech kategoriach: „Ciasto jak dawniej” na najlepszy tradycyjny wypiek cukierniczy– ciasta zgłaszane do konkursu powinny posiadać co najmniej 25 letnią recepturę.

„Ziołowe skarby kulinarne”– wyroby zgłaszane do konkursu powinny zawierać
w przepisie zioła

„Serweta inspirowana tradycją” – na najpiękniejszy wyrób rękodzielniczy– serwetka może być wykonana dowolną techniką włókienniczą: koronka (np. szydełkiem, na drutach, klockowa, igłowa, frywolitka), różne rodzaje haftów (np. płaski, richelieu, krzyżykowy).

Wszystkie zgłoszone do konkursu wyroby zarówno kulinarne, jak i rękodzielnicze powinny nawiązywać do tradycji i bogactwa kulturowego naszego regionu.

Gminę Stary Zamość reprezentowały cztery organizacje i wszystkie cztery znalazły się na podium. I miejsce w kategorii „Ziołowe skarby kulinarne” zajęły panie z Koła Gospodyń Wiejskich ze Starego Zamościa za „Pierożki miętowe na cieście mlecznym”

II miejsce za „Hałajdę z fajerczakami” zajęło Stowarzyszenie Ludzi Aktywnych Activum ze Starego Zamościa. III miejsce zajęły panie z KGW Chomęciska Duże za „Ziołowy chlebek”.

III miejsce w kategorii „Ciasto jak dawniej” za „Miodowiec” zajęły panie z KGW Krasne.

Wszystkie cztery koła zostały nagrodzone dyplomami i nagrodami rzeczowymi i będą mogły wziąć udział w finale, który odbędzie się we wrześniu.

Fot. i oprac. Elżbieta Czarny

Skip to content