Pamiętamy 1 września 1939 roku

pamietamy 01 09 2016 7790 | GALERIA | Zaczęło się 1 września 1939 roku od zbombardowania Wielunia i ataku na Westerplatte aby ogarnąć wojenną pożogą cały kraj. Także na terenie gminy Stary Zamość już we wrześniu były pierwsze ofiary napaści niemieckiej na Polskę. Na łąkach w Starym Zamościu został zestrzelony polski samolot lecący ze Lwowa do Warszawy. Pilot zginął na miejscu i został początkowo pochowany na cmentarzu w Starym Zamościu. Także we wrześniu zginęli polscy żołnierze w zasadzce w Majdanie Sitanieckim Bezedni (także pochowani na cmentarzu w Starym Zamościu). O tych i o wszystkich innych , którzy oddali życie w obronie ojczyzny modlono się na cmentarzu parafialnym w Starym Zamościu 01 września 2016 roku.

Uroczystą Mszę Świętą z udziałem pocztów sztandarowych szkolnych i kombatanckich odprawili ks. Mirosław Sawka, ks. Tomasz Kąkol i ks. Karol Stolarczyk, który wygłosił homilię nawiązującą do tamtych wydarzeń sprzed 77 laty „My stajemy, bo chcemy pamiętać o tych znanych i nieznanych, o tych co walczyli aby Polska była Polską”

Obchody 77 rocznicy wybuchu II wojny światowej zakończono złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy przez młodzież szkolną i kombatantów, oraz przez Wójta Gminy Stary Zamość Waldemara Raczyńskiego na kwaterze żołnierskiej.

Fot. i oprac. Elżbieta Czarny

Skip to content