Pamiętali 6.04.2014

mini pamietali 2014-04-06 4342

| GALERIA |

W niedzielę 6 kwietnia 2014 roku w Majdanie Sitanieckim, przy pomniku upamiętniającym ofiary II wojny światowej odbyła się uroczystość z okazji 70 rocznicy bombardowania tej miejscowości i 71 rocznicy pacyfikacji wsi Wierzba.

Majdan Sitaniecki ze względu na swe położenie i oddalenie od głównych dróg w czasie ostatniej wojny był miejscem kwaterunku oddziałów partyzanckich. Systematycznie były także prowadzone w pobliskich lasach szkolenia wojskowe. Do tragicznych wydarzeń doszło 3 kwietnia 1944 roku, kiedy to Niemcy zaatakowali z powietrza wieś, w której stacjonował właśnie 300 osobowy oddział partyzancki zdążający do Puszczy Solskiej. Zginęło 13 osób, zarówno partyzanci jak i osoby cywilne. Spalono wiele zabudowań.

Jeszcze tragiczniej zostali doświadczeni mieszkańcy wsi Wierzba. 4 stycznia 1943 roku Niemcy wczesnym rankiem otoczyli wieś i dokonali jej pacyfikacji. Jak wspomina świadek tamtych wydarzeń „ Oprawcy wyciągali mieszkańców z domostw, bili ich kolbami, kopali, strzelali na oślep dokonując straszliwej masakry” Zginęło 30 osób, w tym kobiety i dzieci. Akcja była niemieckim odwetem za wysadzenie mostu kolejowego przez partyzantów w pobliskiej miejscowości – Ruskie Piaski.

Uroczystość otworzył i wszystkich przybyłych powitał Wójt Gminy Stary Zamość Waldemar Raczyński, który w swoim wystąpieniu przybliżył historię tamtych wydarzeń, oraz powiedział między innymi „Dzisiejszą uroczystość obchodzimy ku chwale tym, którzy dzielnie walczyli z okupantem. Oddajemy hołd poległym, którzy zapłacili najwyższą cenę za wolność naszej ojczyzny, za to żebyśmy mogli żyć w wolnym kraju”

W intencji ofiar Mszę Święto odprawił Proboszcz Parafii Stary Zamość ks. Mirosław Sawka, który w wygłoszonej homilii przypomniał, że „Stajemy przy tym pomniku aby upamiętnić tych którzy doświadczyli śmierci, upamiętnić tamte ofiary”

Po Mszy Świętej zespół śpiewaczy Udryczanki i dzieci z kółka teatralnego działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury w Starym Zamościu przedstawili montaż słowno- muzyczny.

Oprawę muzyczną całej uroczystości zapewniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Sitna pod kierunkiem Kapelmistrza Ryszarda Gryciaka.

Został odczytany apel poległych, po którym poszczególne delegacje kombatanckie złożyły kwiaty i zapaliły znicze. Kwiaty złożył także obecny na uroczystości Starosta Zamojski Henryk Matej.

Na zakończenie obchodów zostały wręczone odznaczenia i dyplomy kombatanckie.

Ze Związku Koła Rejonowego Światowego Związku Żołnierzy AK w Zamościu odznaczenia dla Franciszka Szczur z Udrycz i Henryka Rusztyna z Chomęcisk Małych wręczyli w imieniu Posła RP Sławomira Zawiślaka, V-ce Prezesi ZOŚZŻ AK w Zamościu por Andrzej Jaroszyński, mjr Tadeusz Kopeć i mjr Michał Kręglicki.

Natomiast ze Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Zamościu medale zasłużonych dla związku otrzymali: Janina Piróg z Nowej Wsi i Stanisław Wosiura z Podstarego Zamościa. Wręczył je Władysław Bednarczyk- Prezes ZK RP iBWP w Zamościu, który wręczył także 6 dyplomów uznania za opiekę nad miejscami pamięci na terenie gminy. Otrzymali je Wójt Gminy Stary Zamość Waldemar Raczyński, Sabina Kędziera, Henryka Baran, Maria Wójcik, Lucjan Dudek i Zdzisław Kiszczak.

Do Fot. i oprac. Elżbieta Czarny

Skip to content