Pamięć o pierwszym września

mini 1 wrzesnia 2013 1697

| GALERIA |

O pamiętnych wydarzeniach sprzed 74 lat pamiętali mieszkańcy i władze gminy Stary Zamość  na czele z Wójtem Gminy  Waldemarem Raczyńskim.
Jak co roku pierwszego września odbyła się w kościele parafialnym Msza Święta w intencji ofiar II wojny światowej, a w szczególności za żołnierzy i dowódców  oddziałów Armii Krajowej, działających na terenie gminy Stary Zamość.
Uroczystą Mszę Świętą z udziałem pocztów sztandarowych odprawili: Proboszcz ks. Mirosław Sawka, ks. Tomasz Turek i ks. Tomasz Kąkol.
Słowo Boże do zgromadzonych skierował ks. Tomasz Kąkol. Powiedział między innymi, że pierwszy września jest to data szczególna. Tego dnia 74 lata temu, ci co stanęli do obrony ojczyzny „Pokazali co znaczą słowa: Bóg, Honor, Ojczyzna. I to im winniśmy pamięć, oni złożyli na ołtarzu ojczyzny swoje życie. To dzięki nim możemy tutaj dzisiaj być, wyznawać naszą wiarę” Jednocześnie możemy sobie zadać pytanie, czy my współcześni, także byli  byśmy  gotowi do takiego poświęcenia . I czy my także  tak jak bł. Jan Paweł II nazywamy Polskę swoją matką a rodaków swoimi  braćmi ?
Obchody zakończyły się uroczystą procesją wszystkich uczestników na cmentarz parafialny, aby pomodlić się, złożyć wieńce i zapalić znicze przy kwaterze żołnierskiej.

Fot. i oprac. Elżbieta Czarny

Skip to content