Orkiestra Symfoniczna im. K. Namysłowskiego w Starym Zamościu
mini_130_namyslowski_2011_9925

| GALERIA |

W ramach obchodów 130 rocznicy powstania Orkiestry i 155 rocznicy urodzin jej założyciela, muzycy zawitali do kościoła parafialnego w Starym Zamościu. 6 listopada w czasie uroczystej Mszy Świętej odprawionej w intencji „daru  życia wiecznego dla jej założyciela i jej członków” rozbrzmiewały  utwory największych kompozytorów Bacha, Schuberta i Verdiego.

Po Mszy Świętej Orkiestra pod dyrekcją Tadeusza Wicherka zagrała koncert, na którym zebrani usłyszeli najsłynniejsze utwory Karola Namysłowskiego.

Pan Tadeusz Wicherek powiedział,” że jest mu niezmiernie miło zagrać w tym kościele, gdzie sięgają korzenie orkiestry, i gdzie wszystko się zaczęło”. A muzyka , którą skomponował Karol Namysłowski „jest tym wszystkim  co nas otacza”.

To właśnie tutaj 24 grudnia 1880 roku podczas pasterki muzycy wystąpili po raz pierwszy z koncertem. Chociaż oficjalna data powstania orkiestry przypada na 4 listopada 1881 roku, pierwszej takiej orkiestry w kraju o pochodzeniu i rodowodzie chłopskim.

P zakończeniu koncertu wszyscy udali się na cmentarz do grobu Karola Namysłowskiego, aby złożyć kwiaty i zapalić znicze.

Wieniec w imieniu władz samorządowych złożył Wójt Gminy Stary Zamość Waldemar Raczyński.

W imieniu Orkiestry wieniec złożyli przedstawiciele  na czele z Dyrektorami Orkiestry jej obecnym  Tadeuszem Wicherkiem, oraz byłym  Józefem Przytułą.

W hołdzie założycielowi wieniec złożył przedstawiciel rodzin pierwszych muzyków orkiestry Pan Władysław Mazurek. To właśnie jego ojciec Wacław Mazurek ze Starego Zamościa był jednym z pierwszych i najdłużej grających czynnie muzyków założonej przez Karola Namysłowskiego orkiestry. Żył 94 lata w tym w orkiestrze przepracował 72 lata. Obecnie Jego prawnuczka także swoje  losy zawodowe  połączyła z Orkiestrą Symfoniczną im. Karola Namysłowskiego.

 

Fot. i oprac. Elżbieta Czarny

Skip to content