Ogrody w słoju

warsz ogrod w sloju 26 10 2019 7988 | GALERIA | W ostatnim czasie ogrody w szkle stały się interesującym elementem wystroju wnętrz.

Łatwe w wykonaniu, mogą być doskonałym pomysłem na własnoręcznie wykonany prezent.

Naczynia mogą być albo szczelnie zamknięte bądź otwarte. W zamkniętym rozwija się zupełnie bez naszego udziału samodzielny ekosystem.

Właśnie takie ogrody wykonywały panie 26 października 2019 roku na warsztatach florystycznych w Gminnym Ośrodku Kultury w Starym Zamościu. Poprowadziła je pani Agnieszka Wróblewska ze Stowarzyszenia Pracownia Twórczych Działań z Radawca Drugiego.

Ogród zaczynamy od wsypania na dno słoja warstwy karamzytu, na niego wsypujemy odrobinę węgla drzewnego aktywnego (taki jak do akwarium), zapobiegnie to gniciu roślin.

Kolejną warstwą jest warstwa ziemi od 5 do 10 cm, którą dokładnie i mocno ugniatamy. Nadaje się każda ziemia do kwiatów, ważne aby była wolna od chorób i grzybów, które mogą zniszczyć naszą uprawę.

Na zakończenie układamy drobne elementy do dekoracji takie jak kamyki, kora, patyczki, gałązki, ale także małe figurki. Słój możemy dowolnie ozdobić np. wstążką.

Podlewamy nasadzenia w słoju ok. 10-15 ml wody. Jeśli słój będzie zamknięty po podlewamy raz na kilka miesięcy, jeśli otwarty raz na dwa tygodnie. Z roślin, które najlepiej nadają się do takiej uprawy to: paprocie, storczyki miniaturowe, bluszcz pospolity, trzykrotka i wszelkie sukulenty.

Fot. i oprac. Elżbieta Czarny

Skip to content