Obrazy w technice spękań (warsztaty plastyczne GOK)

warsztaty plastyczne gok 2018 10 27 1722 | GALERIA | W sobotę 27 października 2018 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Starym Zamościu odbyły się warsztaty plastyczne, które poprowadziła właścicielka galerii „W ramach sztuki” Joanna Patron. Na warsztatach tych panie wykonywały obrazy trójwymiarowe za pomocą preparatów Powertex i Easy 3D Flex      . Technikę tę możemy stosujemy także jako masę do oblepiania np. przy tworzeniu postaci.

Uczestniczki warsztatów wykonywały dwa rodzaje obrazów do wyboru. Pierwszy to obraz domy na skałach. Powstaje na podobraziu, które pokrywa się Powertexem i Easy 3D Flex a następnie rzeźbi za pomocą wykałaczki dowolne kontury np. domów . Na dolna część obrazu nakłada się grubą warstwą tą samą mieszankę z dodatkiem lakieru. Warstwa ta doskonale imituje skały. Następnie całość się suszy, aż do powstania spękań. Kolejny etap to nakładanie patyny i pigmentów.

Do obrazu muzycznego wykorzystywane są elementy decoupage. W tym przypadku na podobrazie naklejany jest za pomocą kleju werniks wydruk dowolnego obrazka, który następnie jest także tym klejem malowany i suszony trzy razy. Kolejna czynność to nakładanie (zachodząc na przyklejony obrazek) warstwy spękań (podobnie jak w pierwszym obrazie)Po dokładnym wysuszeniu na całość obrazu nanosimy naprzemiennie różne kolory patyn. Całość obrazu wykańczamy metalicznymi woskami.

Przy wykonywaniu obydwu obrazów panie wykazały się niezwykłą inwencja twórczą i wyobraźnią.

Fot. i oprac. Elżbieta Czarny

Skip to content