Obchody Święta Niepodległości w Starym Zamościu

mini 11-listopad-2014 7320

| GALERIA |

96-lat temu, Polska po 123 latach niewoli odzyskała niepodległość. 11 listopada 1918 roku było dniem ukoronowania drogi, jaką przeszli nasi przodkowie, przez zbrojne powstania , zsyłki i walkę dyplomatyczną, aż do samostanowienia o sobie. Tak panujący wówczas entuzjazm z okazji odzyskania niepodległości opisywał Jędrzej Moraczewski „Po 120 latach prysnęły kordony. Nie ma „ich”. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne Państwo ! Na zawsze…”

Do tych słów opisu radości jaka wówczas panowała odniósł się Wójt Gminy Stary Zamość Waldemar Raczyński otwierając obchody Święta Niepodległości. „ Uczucia patriotyczne powinny być w nas żywe jak wtedy- 96 lat temu. Ten niebywały entuzjazm naszych przodków powinien udzielić się również i nam, inspirując nas do działania, oraz budzić dumę z tego, że jesteśmy Polakami i że mamy tak bogate dziedzictwo narodowe..”

Uroczyste obchody 11 listopada odbyły się w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Starym Zamościu, gdzie najpierw została odprawiona uroczysta Msza Święta w intencji ojczyzny z udziałem pocztów sztandarowych. Odprawił ją Proboszcz Parafii Stary Zamość ks. Mirosław Sawka.

Następnie zgromadzona publiczność wysłuchała pieśni patriotycznych i legionowych z okresu, kiedy to Polska walczyła o swoja wolność i niepodległość w wykonaniu Zespołu Kameralistów Symfonicznej Orkiestry im. K. Namysłowskiego w Zamościu

W czasie tego koncertu zabrzmiały między innymi: „ Ułani, ułani”, „O mój rozmarynie”, „Rota”, „Białe róże”, „Marsz Pierwszej Brygady” i wiele innych.

Całość obchodów zakończyła się na cmentarzu z okresu I wojny światowej znajdującego się w kompleksie leśnym Pańska Dolina. Tam delegacje kombatantów i młodzieży szkolnej na czele z Wójtem Gminy Waldemarem Raczyńskim złożyły kwiaty i zapaliły znicze na mogiłach żołnierskich.

Fot. i oprac. Elżbieta Czarny

Skip to content