Obchody Święta Niepodległości w Starym Zamościu 2015

mini obchody sw niepodleglosci 2015-11-11 2384

| GALERIA |

11 listopada zostało ustanowione Świętem Narodowym ustawą z 23 kwietnia 1937 roku, wcześniej obchodzono je w różnych terminach i maiło charakter uroczystości wojskowych. Święto to stało się symbolem definitywnego przekreślenia 123 letniego okresu braku państwowości. W okresie PRL zostało ono zdegradowane przez komunistów i powróciło do właściwej rango dopiero po 1989 roku.

Jak co roku tak i w tym mieszkańcy gminy Stary Zamość obchodzili Święto Niepodległości. Główne uroczystości odbyły się w kościele parafialnym w Starym Zamościu.

I jak podkreślił w swoim wystąpieniu Wójt Gminy Stary Zamość Waldemar Raczyński „Narodowe Święto Niepodległości jest dniem, który wymaga od nas uzewnętrznienia postawy miłości do Ojczyzny, dania publicznego świadectwa o tym ,że Polska jest naszą najważniejszą wartością”

Uroczystą Mszę Świętą za ojczyznę wraz z zaduszkami za strażaków z jednostek OSP odprawili Proboszcz Parafii ks. Mirosław Sawka i ks. Tomasz Kąkol.

Także ks. Tomasz Kąkol głosząc homilię nawiązał w niej między innymi do obchodów 11 Listopada „Gromadząc się w tym dniu dziękujemy tym którzy wywalczyli dla nas wolną ojczyznę”

Uroczystości zakończyły się przejazdem na cmentarz z okresu I wojny światowej, znajdującym się w kompleksie leśnym Pańska Dolina. Złożono tam kwiaty i zapalono znicze na żołnierskich mogiłach.

 

Fot. i oprac. Elżbieta Czarny

Skip to content