Obchody Święta Niepodległości 2016

swieto niepodleglosci 2016 11 11 8653 | GALERIA | Tegoroczne Święta Niepodległości- 11 listopada mieszkańcy gminy Stary Zamość obchodzili na cmentarzu z I wojny światowej w lesie Pańska Dolina.

Jest to jeden z trzech cmentarzy znajdujących się na terenie naszej gminy pochodzących z tamtego okresu. Są one ostatnią widoczną pamiątką tamtych tragicznych czasów. Obchody rozpoczęły się od Mszy Świętej odprawionej w intencji ojczyzny przez proboszcza parafii Stary Zamość ks. Mirosława Sawkę. Został także uroczyście odczytany apel poległych.

Stawili się jak zawsze niezawodni kombatanci, młodzież szkolna, oraz strażacy ochotnicy. Uroczystość uświetnili swoją obecnością ułani, którzy przyjechali konno na miejsce spotkania, odwiedzając wcześniej i zapalając znicze przy pomniku w Majdanie Sitanieckim i na cmentarzu w Wierzbie.

Jak powiedział w swoim wystąpieniu Wójt Gminy Stary Zamość Waldemar Raczyński „Takie spotkania, jak dzisiejsze są żywą lekcją historii dla młodego pokolenia. Naród, który nie pielęgnuje swojej historii, swojej tradycji, nie manifestuje swojego patriotyzmu traci tożsamość i z czasem przestaje istnieć”

Na zakończenie obchodów złożono kwiaty i zapalono znicze na żołnierskich mogiłach.

Fot. i oprac. Elżbieta Czarny

Skip to content