Obchody Święta Niepodległości 2013

mini niepodleglosc 2013-11-11 2157

| GALERIA |

95 lat temu 11 listopada Polska po 123 latach niewoli odzyskała utraconą niepodległość.
Było to nie tylko wynikiem sprzyjającej sytuacji, jaka zaistniała w wyniku I wojny światowej, ale przede wszystkim było to podyktowane tym, że nasi przodkowie podjęli walkę o wolną Ojczyznę. Jak powiedział Wójt Gminy Stary Zamość Waldemar Raczyński podczas swojego wystąpienia na uroczystości obchodów Dnia Niepodległości „Odzyskanie niepodległości to owoc wysiłków podejmowanych na wielu polach- politycznym, militarnym, dyplomatycznym i duchowym. Różne były osobowości, głównych twórców naszej niepodległości, ale mieli oni jednak wspólną cechę- bezinteresowną miłość do Polski”
Obchody Święta Niepodległości odbyły się w kościele parafialnym w Starym Zamościu, gdzie została odprawiona uroczysta Msza Święta, z udziałem władz gminy, mieszkańców i pocztów sztandarowych. Mszę w intencji Ojczyzny celebrowali proboszcz parafii ks. Mirosław Sawka, ks. Tomasz Turek i ks. Tomasz Kąkol. Homilię głosił ks. Tomasz Kąkol w której nawiązał do świątecznego wystroju świątyni- prostego brzozowego krzyża, z którego ramion opada biało czerwona flaga. Wypowiedział słowa „Ten krzyż jest symbolem zwycięstwa życia nad śmiercią. W tym krzyżu nasi przodkowie wywalczyli naszą wolność” W dalszej części ks. Tomasz zadaje pytanie czy to o taką wolność walczyli nasi przodkowie? „O Polskę w której w której zdejmuje się krzyże, gdzie religia i Bóg jest tematem niewygodnym, bo wolność źle rozumiana prowadzi do totalitaryzmu i zniewolenia” Czy my jako spadkobiercy tych, którzy przelali za nas krew nie boimy się mówić o wolności, pamiętamy w tym dniu o zamanifestowaniu swojej narodowej przynależności, o wywieszeniu flagi narodowej w swoim domu, o modlitwie.
Po Mszy Świętej w kościele odbył się montaż słowno-muzyczny w wykonaniu dzieci z kółka teatralnego działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury w Starym Zamościu i zespołów śpiewaczych Canto i Udryczanki.
Uroczystości zakończyły się złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy w kwaterze żołnierskiej na cmentarzy parafialnym w Starym Zamościu i cmentarzu z I wojny światowej na Pańskiej Dolinie, przez Wójta Gminy Waldemara Raczyńskiego, delegacje kombatantów i młodzieży szkolnej.

Fot. i oprac. Elżbieta Czarny

Skip to content