Obchody 25-lecia działalności ŚZŻ AK Okręgu Zamość

mini masza w katedrze 2015-10-18 2151

| GALERIA |

W dniach 17-18 października 2015 roku w Zamościu miały miejsce obchody związane z

25-leciem działalności Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Zamość.

Pierwszego dnia obchodów w sobotę odbył się koncert rockowy „Panny Wyklęte”, miejska gra historyczna „Pamięci Żołnierzom AK”, oraz promocja książki „25 lat działalności ŚZŻ AK Okręg Zamość”

W niedzielę obchody rozpoczęły się od przemarszu pocztów sztandarowych spod pomnika Inspektoratu Zamość Armii Krajowej do Katedry Zamojskiej, gdzie odbyła się uroczysta Msza Święta, której przewodniczył ks. biskup Mariusz Leszczyński. Pozostałe uroczystości odbyły się w Garnizonowym Klubie Oficerskim.

Całość dwudniowych obchodów zakończył koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

W ciągu tych 25 lat Związek zrealizował szereg przedsięwzięć upamiętniających wydarzenia zarówno z historii Polski jak i z historii Armii Krajowej na Zamojszczyźnie.

Zorganizowano także uroczystości upamiętniające bohaterów walk w obronie ludności Zamojszczyzny. Ufundowano tablice i pomniki poświęcone poległym i pomordowanym żołnierzom AK. Cyklicznie organizowany jest konkurs historyczny skierowany do dzieci i młodzieży, który przypomina i przybliża czyn zbrojny żołnierzy AK działających w naszym regionie. W skład Związku Okręgu Zamość wchodzą struktury działające w poszczególnych gminach.

W Gminie Stary Zamość także działa Koło Związku, a jego Członkowie aktywnie uczestniczą we wszystkich wydarzeniach historycznych organizowanych przez Związek.

Także i na obchodach jubileuszu 25 działalności nie mogło zabraknąć delegacji z naszej gminy na czele z Wójtem Gminy Waldemarem Raczyńskim.

 

Fot. i oprac. Elżbieta Czarny

Skip to content