Obchody 11 listopada 2011 w Starym Zamościu
mini_11-11-2011_9989

| GALERIA |

Uroczystościom przewodził Wójt Gminy Stary Zamość Waldemar Raczyński, który w swoim wystąpieniu powiedział, że „ spotykamy się dzisiaj w tym szczególnym dniu w 93 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Nasi przodkowie nie cieszyli się jednak tą wolnością zbyt długo, bo już we wrześniu 1939 roku musieli stanąć do walki w obronie ojczyzny. Zwycięstwo nad agresorami okupione było wieloma ofiarami. I dlatego dzisiaj w milczeniu i zadumie składamy hołd ofiarom które tutaj zginęły”.

Te słowa odnoszą się do krzyża upamiętniającego żołnierzy polskiego września 1939 roku.

Wcześniej w tym miejscu znajdował się tylko drewniany mały krzyż wiszący na drzewie .

Z inicjatywy mieszkańców Majdanu Sitanieckiego , a szczególnie Pana Lucjana Dudka, oraz przy wsparciu Wójta Gminy Stary Zamość postawiono krzyż z napisem na tablicy „Pamięci 14 polskich żołnierzy, którzy zginęli 19 września 1939 roku na terenie wsi Majdan Sitaniecki „Bezednia” z rąk niemieckich okupantów”. W uroczystości wzięli udział kombatanci z Prezesem Związku Kombatantów RP i BWP Władysławem Bednarczykiem, młodzież szkolna ,radni, strażacy oraz mieszkańcy wsi. Poświęcenia krzyża dokonał proboszcz parafii ks. Mirosław Sawka. Następnie delegacje ze sztandarami udały się na cmentarz parafialny w Starym Zamościu na kwaterę żołnierską, gdzie odmówiono krótką modlitwę i gdzie Wójt Gminy złożył wieniec.

Na zakończenie listopadowych uroczystości została odprawiona Msza Święta w intencji ojczyzny. Słowo Boże głosił ks. Jan Franczak, który podkreślił jak ważne jest to dzisiejsze święto dla nas zgromadzonych, że „jest świadomość ojczyzny, świadomość wolności tej ojczyzny”. Odniósł się także do nowo poświęconego krzyża „są dowody miłości ojczyzny, choćby ten krzyż, który przypomina śmierć poniesioną po to aby ta ojczyzna była wolna. Ukochanie ojczyzny ma nas prowadzić ku Bogu”.

Fot. i oprac. Elżbieta Czarny

Skip to content