Noc w bibliotece z wikingami

noc w bibliotece 26 05 2023 9274 | GALERIA | Tematem przewodnim tegorocznej nocy w bibliotece byli wikingowie. Odbyła się ona z piątku 26 maja na sobotę 27 maja 2023 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Starym Zamościu, a jej organizatorami oprócz biblioteki był Gminny Ośrodek Kultury w Starym Zamościu. Uczestniczyło w niej 30 dzieci, oraz 10 dziewczynek z klas starszych, które wcieliły się w różne postacie z mitologii nordyckiej. A były to : Lena jako Hel (nordycka bogini krainy zmarłych), Julia jako Loki, Maja, Milena i Martyna jako nordyckie wieszczki, Amelia jako Thor, Iza i Ola jako walkirie, oraz Dominika i Ola.

Nocne spotkanie rozpoczęła się o 20:00 od podziału dzieci na cztery grupy. Poszczególne grupy rywalizowały między sobą w kilku konkurencjach sportowych. Po tym wysiłku fizycznym był czas na posiłek. Godzinę później wszyscy zasiedli w bibliotece, aby wysłuchać najważniejszych informacji o wikingach, które przygotowała pani Kasia. Dzieci dowiedziały się kim byli wikingowie, czemu wyruszyli ze Skandynawii na podboje. Jak wyglądały nordyckie wierzenia? Dlaczego wikingowie zdobyli swoją sławę ? Co ze znanych nam historii jest prawdą, a co mitem?.

Aby sprawdzić pozyskana wiedzę, dzieci rozwiązywały w grupach różne zadania, typu krzyżówki, odpowiedzi na pytania, układanie rozsypanek itp. Koło 11:00 rozpoczęła się Misja, czyli wyjścia w małych grupach z latarkami, najpierw do Urzędu Gminy, później do GOK i CUS.

Wyprawy te służyły temu, aby zdobywać wskazówki, które doprowadzą do miejsca ukrycia skarbu. Oczywiście, aby zdobyć te wskazówki, trzeba było się wykazać odwagą i wiedzą o nordyckich bogach. Wskazówki te można było uzyskać od osób, które wcieliły się w nich, ale po wykonaniu jakichś zadań np. odpowiedzieć na zagadki, wypiciu mikstury, czy siłowaniu się na rękę itp.

Około 2:30 udało się odgadnąć miejsce ukrycia skarbu, po który udali się wszyscy na zewnątrz. Powrót i rozdzielenie skarbu wśród uczestników nocnej imprezy, oraz wspólne zdjęcie zakończyło Misję. Około 3:00, a niektórzy trochę później zapakowani w śpiwory poszli spać.

Fot. i oprac. Elżbieta Czarny

Skip to content