Niedziela Palmowa 25.03.2018

2018 03 25 niedziela palmowa 7134 | GALERIA | Niedzielą Palmową, albo Niedzielą Meki Pańskiej rozpoczyna się w Kościele najważniejszy okres w roku liturgicznym- Wielki Tydzień. Wspominamy tego dnia triumfalny wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy.

Zwyczaj święcenia palm pojawił się w VII wieku, natomiast pierwsze procesje odbywały się już w IV wieku. W polskiej tradycji święcone palmy są symbolem odradzającego życia a ich wykonywanie ma bogatą tradycję. Nawiązując do niej wierni z parafii Stary Zamość już trzeci rok z rzędu wykonują kilkumetrowe barwne palmy. W tym roku było ich 20. I to one są główną ozdobą niedzielnej procesji, którą poprowadził Proboszcz ks. Mirosław Sawka. W tym roku w postać Jezusa wcielił się dwunastoletni Kuba, który jechał na Korku- kucu szetlandzkim w asyście naszych ułanów.

Podobnie jak w całym kraju tak i w Starym Zamościu uroczysta Masza Święta rozpoczęła się od poświęcenia przyniesionych przez wiernych palm i odczytania perykopy ewangelicznej o wjeździe Jezusa do Jerozolimy, oraz procesji „po kluczu”.

W czasie Mszy Świętej czytany był opis Męki Pańskiej z podziałem na role.

Po jej zakończeniu wszystkim delegacjom z palmami zostały wręczone pamiątkowe dyplomy i puchary za udział w konkursie „Palma 2018”, które ufundował i wręczył wraz z ks. Mirosławem Sawką Wójt Gminy Stary Zamość Waldemar Raczyński.

Fot. i oprac. Elżbieta Czarny

Skip to content