Narodowe Czytanie 5 września 2017

| GALERIA | Tegoroczną ogólnopolską akcję Narodowego Czytania w gminie Stary Zamość zorganizowały wspólnie biblioteka szkolna w Wierzbie i Gminna Biblioteka Publiczna w Starym Zamościu.

Odbyła się ona 5 września 2017 roku w Szkole Podstawowej w Wierzbie i wzięli w niej udział uczniowie klas VII.

Fragmenty „Wesela’ Stanisław Wyspiańskiego czytali między innymi Wójt Gminy Stary Zamość Waldemar Raczyński i Dyrektor Szkoły Podstawowej w Wierzbie Barbara Smyk.

Narodowe czytanie w całym kraju odbyło się już po raz szósty. Celem jego jest przypomnienie najwybitniejszych dzieł literatury polskiej, promowanie czytelnictwa, oraz podkreślenie roli jaką odegrały w naszej historii. Do tej pory czytano już wspólnie takie dzieła jak: „Pan Tadeusz „ Adama Mickiewicza, „Trylogia” i „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, dzieła Aleksandra Fredry, oraz „Lalka” Bolesława Prusa.

Tegoroczna lektura Narodowego Czytania to najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego, powstały na kanwie autentycznego wydarzenia-wesela poety i dramaturga Lucja Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronic.

Jak co roku utwór do czytania wybierany był w głosowaniu. Spośród innych tegorocznych propozycji: „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego , „Pamiętników Soplicy” Henryka Rzewuskiego i „Beniowskiego” Juliusza Słowackiego, głosujący wybrali właśnie „Wesele”

Fot. i oprac. Elżbieta Czarny

Skip to content