Narodowe Czytanie 2019

narodowe czytanie 18 08 2019 7440 | GALERIA | Podczas tegorocznego 8 już Narodowego Czytania, które odbywa się  pod patronatem Pary Prezydenckiej czytane są Nowele polskie. Są to: „Dobra Pani”- Eliza Orzeszkowa, „Dym”- Maria Konopnicka, „Katarynka”- Bolesław Prus, „Mój ojciec wstępuje do strażaków”- Bruno Schulz, „Orka”- Władysław Stanisław Reymont, „Rozdziobią nas kruki, wrony…”- Stefan Żeromski, „Sachem”- Henryk Sienkiewicz i „Sawa”- Henryk Rzewuski.
 Jak napisał w liście specjalnym Prezydent RP Andrzej Duda „ Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii”
Jak co roku do tej akcji włączyła się nasza gmina. W poniedziałek 09 września 2019 roku w Szkole Podstawowej w Wierzbie odczytana została nowelka Bolesława Prusa-„ Katarynka”
Dla uczniów z klas V,VII i VII czytali ją: Dyrekcja Szkoły, Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Starym Zamościu, instruktor z Gminnego Ośrodka Kultury, oraz uczniowie.

Fot. i oprac. Elżbieta Czarny

Skip to content