Narodowe Czytanie 05.09.2016

narodowe czytanie 05 09 2016 7862 | GALERIA | Tegoroczną lekturą piątego już Narodowego Czytania była książka Henryka Sienkiewicz

” Quo vadis” . W poprzednich edycjach czytane były już dzieła literatury narodowej takie jak:

„Pan Tadeusz” A. Mickiewicza, „Zemsta”- A. Fredry, „Trylogia”- H. Sienkiewicz i „Lalka”- B. Prusa.

Nowością tej edycji było to, że lektura którą można było usłyszeć w całym kraju, a także po za jego granicami została wybrana w plebiscycie. Wygrała ona z takimi konkurentkami jak: „Chłopi”- W. S. Reymonta, „Noce i dnie” –M. Dąbrowskiej, „Wesele”- S. Wyspiańskiego, oraz Popiół i diament”- S. Żeromskiego.

Wybrane dzieło literackie nawiązywało także do obchodów Roku Henryka Sienkiewicza ustanowionego przez Sejm i Senat RP w związku z 170 rocznicą urodzin i 100 rocznicą śmierci pisarza. Organizatorami akcji, nad którą patronat objął Prezydent RP Andrzej Duda na terenie gminy Stary Zamość były: biblioteka szkolna w Wierzbie i Gminna Biblioteka Publiczna w Starym Zamościu.

Czytanie odbyło się 5 września 2016 roku w Szkole Podstawowej w Wierzbie i wzięli w niej udział nauczyciele i uczniowie z klas IV- VI.

Fragmenty powieści historycznej Henryka Sienkiewicza „Quo vadis” o prześladowaniu pierwszych Chrześcijan w Rzymie za czasów Nerona czytali między innymi: Dyrektor Szkoły Barbara Smyk i Wójt Gminy Stary Zamość Waldemar Raczyński.

Każdy z uczestników akcji otrzymał pamiątkowy stempel tegorocznej akcji.

Fot. i oprac. Elżbieta Czarny

Skip to content