Malowanie ikon- warsztaty rękodzieła 22.04.2015

mini 2015-04-22 warsztaty malowanie ikon 9498

| GALERIA |

Ikona jest tradycyjnym obrazem sakralnym wywodzącym się z kultury bizantyjskiej wyobrażającym postacie świętych i sceny z ich życia. Jest obrazem charakterystycznym dla Kościołów wschodnich. Malowane były na specjalnie przygotowanym drewnie. Postacie na nich malowane były płasko bez uwzględnienia perspektywy malarskiej i aby zaznaczyć ważność poszczególnych elementów, najważniejsze postacie malowano w większej skali.

Do malowania używane były tylko czyste intensywne barwy, bez domieszek kolorów, używano także dużej ilości pozłoty.

Z tego typu sztuką zmierzyło się 15 Pań uczestniczących w warsztatach rękodzieła artystycznego, które odbyły się 22 kwietnia 2015 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Starym Zamościu. Warsztaty zorganizowało Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Ziemia zamojska” w ramach funkcjonowania LGD nabywanie umiejętności i aktywizacja. Poprowadziła je Pani Agata Piwko właścicielka Pracowni Rękodzieła „Agaart”.

Przy wykonywaniu ikony panie wspomagały się techniką decoupage, dzięki temu mogły stworzyć „dzieło sztuki” nie mając talentu plastycznego. Po okiem Pani Agaty uczestniczki warsztatów swoje obrazy wykonywały na drewnianej desce, którą najpierw szlifowały, malowały bejcą i lakierem. Następnie po przyklejeniu obrazka podmalowywały go farbami akrylowymi, złociły szlagmetalem oraz zdobiły reliefami. Następnie obraz był postarzany poprzez wykonanie tzw. spękań. Na zakończenie obraz był ponownie lakierowany.

Wszystkie namalowane ikony można będzie obejrzeć na wystawie powarsztatowej w Gminnym Ośrodku Kultury w Starym Zamościu.

Fot. i oprac. Elżbieta Czarny

Skip to content