| GALERIA | Tegoroczne letnisko zorganizowane dla dzieci przez Gminny Ośrodek Kultury w Starym Zamościu przy współudziale Banku Spółdzielczego w Izbicy, Urzędu Gminy,, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Starym Zamościu obfitowało w szereg atrakcji. Od poniedziałku 24 czerwca do wtorku 02 lipca 2019 roku ponad 50 dzieci uczestniczyło w zajęciach zarówno na miejscu jak i tez na wyjazdach.
Pierwszego dnia odbyło się spotkanie z pracownikami Parków Krajobrazowych Oddział w Zamościu. Panie przeprowadziły w Wierzbie „przy źródełku” warsztaty entomologiczne. Młodzi obserwatorzy za pomocą profesjonalnego sprzętu mogli obserwować i dowiedzieć się nazw otaczających nazw owadów. Po południu dzieci wzięły udział w konkurencjach sportowych na stadionie w Wierzbie. Na drugi dzień uczestnicy letniska pojechali na film do kina w Zamościu. Trzeciego dnia odbyły się podchody po najbliższym terenie. Kolejne trzy dni były wyjazdowe. Najpierw do Lublina do parku trampolin „Jump XL” i ogrodu botanicznego. Następnie do miejscowości Trzcianki koło Puław, gdzie znajduję się rodzinny park tematyczny, stworzony w oparciu o baśniową historię „Magiczne Ogrody”. Z kolei w poniedziałek dzieci bawiły się na basenach w Krasnobrodzie. Ostatni dzień letniska odbył się w GOK Stary Zamość. Najpierw dzieci obejrzały spektakl pt. „Co w trawie piszcz” w wykonaniu aktorów z krakowskiej Agencji Artystycznej „Edu-Artis”. Bohaterami przedstawienia byli: pszczółka Maja, Gucio, Filip i pajęczyca Tekla. Głównym przesłaniem interaktywnego przedstawienia była zachęta dzieci do odwiedzin biblioteki, wypożyczania i czytania książek.
Następnie odbyło się spotkanie z Sebastianem R. Bielakiem, wykładowcą akademickim, fotografem, podróżnikiem i autorem książek i artykułów o tematyce przyrodniczej.
Spotkanie nosiło tytuł „Bieszczady- kraina bezkresnych połonin”. Autor z niezwykłą pasją i humorem opowiadał o krainie bezkresnych połonin. Przeniósł słuchaczy w najdzikszy region naszego kraju, oraz jeden z najcenniejszych przyrodniczo zakątków Europy. To tam żyje 58 gatunków ssaków, 300 gatunków ptaków, a trzy czwarte powierzchni to lasy. Dzieci brały aktywny udział w spotkaniu i miały mnóstwo pytań do pana Sebastiana.
Fot. i oprac. Elżbieta Czarny