Letnie przesilenie 23.06.2015

mini noc swietojanska 2015-06-21 0618

| GALERIA |

Noc Kupały, Sobótka czy też Noc Świętojańska, bez względu jak nazwiemy tę noc jest ona wyjątkowa, zawiera bowiem pamięć minionych czasów.

Początki obchodów tego święta sięgają czasów pogańskich i związane były z okresem letniego przesilenia. Dawniej były świętem pełnym magii i wróżb, świętem miłości i urodzaju.

Najbardziej znanym i pobudzającym wyobraźnię elementem było poszukiwanie w tę noc nieistniejącego, legendarnego kwiatu paproci, który miał zapewnić znalazcy bogactwo i dostatek. Obyczaje sobótkowe związane były zawsze z kultem ognia i wody.

Tak więc do dzisiaj zachował się zwyczaj palenia ognisk- symbolu miłości i życia rodzinnego, oraz zwyczaj puszczania wianków z nurtem wody.

To właśnie obchody tego święta były pretekstem do spotkania członków Koła Gminnego Związku Emerytów i Rencistów ze Starego Zamościa 23 czerwca w Wierzbie „przy źródełku”.

Wychodząc naprzeciw tradycji w wesołej atmosferze wśród śpiewów było wicie wieńców i puszczanie ich na wodę. Było także ognisko i wspólne grillowanie. Zabawa trwała do późnych godzin wieczornych.

Fot. i oprac. Elżbieta Czarny

Skip to content