Konstytucja 3 Maja obchody święta w Starym Zamościu
3maja_2010_0077

gleria

Obchody święta zostały zorganizowane przez Parafię i Samorząd Gminy w Starym Zamościu i rozpoczęły się w kościele parafialnym.

Wcześniej delegacje harcerzy, kombatantów, ułanów i strażaków z OSP w Majdanie Sitanieckim złożyły wieńce i zapaliły znicze u stóp pomników- symboli upamiętniających poległych i pomordowanych w czasie II wojny światowej (pomniki na Wierzbie  w Starym Zamościu i Majdanie Sitanieckim, przy dębie katyńskim i na kwaterach żołnierskich na cmentarzu) oraz na cmentarzach z okresu I wojny światowej (w Krasnem, Wierzbie i lesie Pańska Dolina). Przed Maszą świętą celebrowaną przez księdza prałata Stefana Wójtowicza, poszczególne delegacje złożyły meldunki z wykonanego zadania.

W czasie mszy świętej homilie wygłosił ks. Krzysztof Portka. Przypomniał pokrótce historię powstania Konstytucji 3-Majowej, jednocześnie podkreślił, że w Kościele dzień ten jest obchodzony, jako święto NMP Królowej Polski. Nawiązując do teraźniejszości mówca między innymi powiedział „Europie potrzebne jest świadectwo naszej wiary. Europa powinna oprzeć swoją tożsamość na chrześcijańskich wartościach”.

Mszę świętą zakończyła modlitwa Jerzego Popiełuszki za ojczyznę odczytana przez Wójta Gminy Waldemara Raczyńskiego.

Dalsza część obchodów święta odbyła się na placu przy kościele.

Odbył się uroczysty przemarsz pocztów sztandarowych i ułanów, któremu przygrywała Nieetatowa Orkiestra Wojskowa z Zamościa w barwnych strojach z okresu Księstwa Warszawskiego.

Następnie ułani ze Szwadronu Ziemi Zamojskiej w barwach 9 pułku Ułanów Małopolskich i oddziału ze Starego Zamościa pokazali umiejętności jazdy na koniach a w tym tzw. cięcie łóz, czyli zaprezentowanie ścinania przeszkód szablą, umiejętność posługiwania się lancą oraz pokonywanie przeszkód na koniach. Pokazano również układanie konia i lekcję musztry końskiej.

Swoje umiejętności zaprezentowały także amazonki, na co dzień jeżdżące w stadninie koni u panów Józefa Smyka i Jana Ignaciuka w Starym Zamościu.

Po występie ułanów uroczystego poloneza zatańczyły dzieci z koła tanecznego działającego w Gminnym Ośrodku Kultury w Starym Zamościu.

Majowe spotkanie zakończył  towarzyski mecz piłki nożnej rozegrany między drużyną księży Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej a Gminnym Ludowym Klubem Sportowym OMEGA Stary Zamość.

Po emocjonującej rozgrywce drużyny uzyskały wynik remisowy 4:4.

W czasie całej imprezy uczestnicy mogli skorzystać z poczęstunku. Panie z Klubu Seniora w Starym Zamościu serwowały gorący żurek i bigos oraz pyszne wypieki.

Fot. i oprac. E.Czarny

Skip to content