Konny Rajd Niepodległości
mini_kon_rajd_niep2010_5716 | GALERIA |

Pod taką nazwą obchodzone było 11 listopada  2010 roku Święto Niepodległości w Starym Zamościu.

Święto zorganizowali wspólnie Parafia w Starym Zamościu i Wójt Gminy Stary Zamość.

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 13,00 pod kościołem parafialnym w Starym Zamościu skąd ułani ze Szwadronu Ziemi Zamojskiej w barwach 9 pułku ułanów małopolskich oraz bryczki  z gośćmi i młodzieżą wyruszyli przez Stary Zamość, Wierzbę i las Pańska Dolina na znajdujący się tam cmentarz z I wojny światowej.

Tam ks. Błażej Górski odmówił krótka modlitwę za tych co tam spoczywają, oraz przypomniał historię powstania cmentarza „przyszli na Polską Ziemię i ich ofiara była drogą ku naszej wolności”.

Wójt Gminy Waldemar Raczyński złożył wieniec oraz zapalił znicz.

Po powrocie do kościoła odprawiona została uroczysta Msza Święta za Ojczyznę. We Mszy uczestniczyli ze sztandarami: młodzież, harcerze, kombatanci, strażacy i ułani.

Na początku Mszy kilka słów do zebranych powiedział  Wójt Waldemar Raczyński. Przypomniał, że „Narodowe Święto Niepodległości jest dniem ,który wymaga od nas uzewnętrznienia postawy miłości do Ojczyzny, dania publicznego świadectwa o ty, że Polska jest naszą najważniejszą wartością”.

Motywem przewodnim kazania wygłoszonego przez ks. Błażeja Górskiego były słowa Marszałka Józefa Piłsudskiego „Polacy chcą niepodległości, lecz  pragnęli, aby ta niepodległość  kosztowała dwa grosze i dwie krople  krwi- a niepodległość jest dobrem nie tylko cennym, ale i bardzo kosztownym”.

Odnosząc się do tych słów ks. B. Górski powiedział między innymi „na pierwszym miejscu powinniśmy stawiać sprawy naszej Ojczyzny” i „aby Pan był dla nas i naszej Ojczyzny łaskaw”.

Na koniec z krótkim koncertem pieśni patriotycznym wystąpiła Orkiestra Dęta Straży Pożarnej z Tarnogóry.

Fot. i oprac. Elżbieta Czarny

Skip to content