Kolędowanie w Udryczach

koledowanie Udrycze 08 01 2023 6901 | GALERIA | W niedzielę 8 stycznia 2023 roku w Domu Ludowym w Udryczach odbyło się „5 Sąsiedzkie Kolędowanie”. Inicjatorkami tej cyklicznej imprezy są panie Krystyna Tęcza, która powitała wszystkich przybyłych i Agnieszka Brylewicz. Pani Agnieszka jest instruktorem muzycznym prowadzącym między innymi Chór Starozamojski, działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Starym Zamościu.

Pani A. Brylewicz przypomniała znaczenie słowa „kolęda”, które pierwotnie oznaczało pieśń noworoczną, a które współcześnie przyjęło formę pieśni bożonarodzeniowej. Utrzymywane są one najczęściej w konwencji religijnej. W Polsce mamy ponad 500 kolęd nie licząc pastorałek. Były one komponowane przez najwybitniejszych polskich twórców. Jak powiedziała mówczyni „ jest to nasz skarb narodowy, który należy przekazywać młodemu pokoleniu. Dlatego tak ważny jest udział w dzisiejszym kolędowaniu najmłodszych, aby i oni kultywowali tradycje śpiewania kolęd”.

Na początku spotkania w trzech kolędach, w tym jednej po ukraińsku, zaprezentował się Chór Konsonans z Łabuń, który także prowadzi pani Agnieszka. Następnie wystąpili wspólnie z Chórem Starozamojskim i zaśpiewali między innymi „Lulaj że Jezuniu” i „Wśród nocnej ciszy”

W dalszej kolejności wystąpił Zespół Śpiewaczy Udryczaniki pod kierunkiem instruktora Tomasza Kołodziejczuka, który zaśpiewał : „Pastorałka od serca do ucha”, „O gwiazdo betlejemska”, „Jezusa narodzonego” i „Lulaj go matko lulaj”. Dwie kolędy usłyszeliśmy w wykonaniu dzieci. Niedzielne kolędowanie zakończyło się wspólnym śpiewaniem kolęd przez wszystkich przybyłych, oraz słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez organizatorów.

 

 

Fot. i oprac. Elżbieta Czarny

Skip to content