Jubileusz 100-lecia urodzin

100latka 2022 01 04 3126 | GALERIA | 4 stycznia 2022 roku 100-lecie urodzin obchodziła pani Janina Tchórz ze Starego Zamościa. Z tej okazji z gratulacjami, życzeniami, bukietem kwiatów , oraz koszem prezentowym Jubilatkę odwiedził Wójt Gminy Stary Zamość Waldemar Raczyński. Przekazał także list gratulacyjny od Premiera RP Mateusza Morawieckiego. Na uroczystości obecny był także ks. dziekan Mirosław Sawka. W otoczeniu licznej rodziny i gości pani Janina zdmuchnęła świeczki na okazałym torcie.

Pani Janina urodziła się 4 stycznia 1922 roku w Starym Zamościu, jako jedno z czworga dzieci (Stanisław, Wacław i Aniela) państwa Agnieszki i Jana Zderkiewiczów. Uczęszczała do szkoły podstawowej w Wierzbie. W 1942 roku pani Janina wychodzi za mąż za Stanisława Tchórza z tej samej wsi. W czasie wysiedlenia Starego Zamościa przez Niemców w grudniu 1942 roku państwo Tchórz najpierw uciekli do Chomęcisk Dużych , gdzie uciekinierów zakwaterowano w tamtejszej szkole, następnie udali się do Ostrzycy, gdzie pomieszkiwali przez około pół roku. Swój powrót do rodzinnej wsi musieli zacząć od odbudowy spalonych zabudowań. W 1944 roku rodzi się im pierwsze z sześciorga dzieci Marianna, później w 1946 Jan, w 1948 Zofia, w 1952 Józef, w 1954 Franciszek i w 1958 Jadwiga. Rodzina utrzymuje się z pracy na swoim kilkuhektarowym gospodarstwie. Pani Janina dodatkowo należy do  miejscowego, prężnie działającego Koła Gospodyń Wiejskich.

W 1974 roku umiera jej mąż Stanisław. Pani Janina doczekała się 9 wnuków, 16 prawnuków i 1 praprawnuczki. Nadal mieszka w swoim domu, obok domu swojego syna Józefa i synowej Krystyny, którzy sprawują nad nią opiekę. Cieszy się dobrym zdrowiem, nie choruje, porusza się co prawda o lasce, ale samodzielnie.

Fot. i oprac. Elżbieta Czarny

Skip to content