Jubileusz 100-lecia urodzin Anieli Rusztyn
mini_an-rusz100_2011_7339

| GALERIA |

5 maja 2011 roku w Wisłowcu miała miejsce niecodzienna uroczystość, obchodziliśmy 100- lecie urodzin Panu Anieli Ruszty ur. 25 kwietnia 1911 roku w Udryczach.

Z tej okazji dostojną Jubilatkę odwiedziła delegacja z Urzędu Gminy w Starym Zamościu na czele z Wójtem Gminy Waldemarem Raczyńskim. Pan Wójt złożył życzenia, wręczył kwiaty i upominki, oraz odczytał listy gratulacyjne, w tym jeden od Premiera .

Przedstawiciele KRUS z Zamościa odczytali list gratulacyjny od Prezesa i wręczyli kwiaty, oraz decyzję o przyznaniu dodatku z tytułu ukończenia 100 lat życia.

W uroczystości wzięła udział licznie przybyła rodzina Jubilatki: dzieci, wnuki, prawnuki oraz najmłodsza siostra (86 lat).

Pani Aniela prawie całe życie mieszkała i pracowała w Udryczach. Tam w 1934 roku wyszła za mąż za Eugeniusza Rusztyna. Wspólnie prowadzili gospodarstwo rolne. Pan Eugeniusz zmarł w 1994 roku.

Pani Aniela ma cztery córki: Jadwigę (zam. Bałobrzegi, woj. mazowieckie), Alicję ( mieszka w Kanadzie), Janinę (mieszka w Warszawie) i przybraną córkę Emilię (mieszka k. Grójca) oraz jednego syna Feliksa (zam. Chomęciska Małe), siedmioro wnuków i jedenaścioro prawnuków.

Ponad to poznaliśmy wzruszającą historię przybranej córki Emilii. W czasie II wojny światowej podczas wysiedlenia, Niemcy wywozili mieszkańców Udrycz do obozu przejściowego w Zamościu. Wśród nich znalazła się Pani Aniela z dwójką dzieci,  skąd po kilku dniach przetransportowano wysiedlonych do miejscowości Parysów w woj. mazowieckim.

Tam właśnie pani Aniela spotkała osieroconą (rodzice zginęli w Auschwitz), pięcioletnią Emilię, którą wykupiła z transportu i wzięła na wychowanie. Za ten wielki odruch serca po latach otrzymała Order Matki Polki.

Dostojna Jubilatka jest osoba pogodną, pełną życia i energii. Podczas uroczystości zbawiała przybyłych przyśpiewkami. Wcześniej swoją pasję śpiewaczą realizowała w zespole ludowym Udryczanki.

Córka Jadwiga w imieniu całej  zgromadzonej rodziny złożyła życzenia wierszem pisane:

„Cóż Ci mamy życzyć Nasza Mamo Droga

100 lat już przeżyłaś pod opieką Boga

Drugiej setki Ci życzymy, w zdrowiu pomyślności

I niech zawsze na Twych ustach słodki uśmiech gości

Choć już włosy posiwiały i zmarszczek przybyło

Lecz Ty zawsze dla swych dzieci, jesteś tą jedyną

Najukochańszą jesteś Babcią dla swych 7 wnuków

Doczekałaś się w swym życiu 11 prawnuków

Wszyscy z serca się modlimy i Boga prosimy

Byś szczęśliwie, oraz w zdrowiu jeszcze długo żyła

Przyjmij Matko te nasze życzenia z głębi serc płynące

I miłością do Ciebie pałające”.

 

Fot. i oprac. Elżbieta Czarny

Skip to content