| GALERIA | Po raz dziewiąty Gminny Ośrodek Kultury w Starym Zamościu był organizatorem Międzygminnego Przeglądu Ludowego, który odbył się w niedzielę 24 października 2021 roku. Celem przeglądu jest prezentacja i ożywienie lokalnego ruchu artystycznego. Jego uczestnicy mogli się zaprezentować w trzech kategoriach: rękodzieło, kulinaria i śpiew.
Przegląd był zorganizowany w formule konkursowej , a poszczególne kategorie były oceniane przez Jury Konkursowe w składzie: Joanna Patron- właścicielka galerii w Zamościu „W ramach sztuki”, Katarzyna Figura z Zamojskiego Domu Kultury, Dominika Witkowska- Prezes LGD Ziemia Zamojska i Zdzisława Cyc- właścicielka firmy PHU Dreams w Komarowie.
W kategorii: śpiew wystąpiło 12 zespołów ( „Ale Cantare” z GOK Wysokie, „Z Woli Babki”- Łopiennik Górny, „Wesołe Gosposie” – GOK Wysokie, Chór Moderato z Nielisza, „Echo Lipska” GOK Wysokie, Canto-GOK Stary Zamość, Zespół Śpiewaczy Udryczanki- GOK Stary Zamość, „Kalinka” GOK Wysokie, „Wiolinki i Iskierki” z Nielisza, „Roztoczanki- GOK Wysokie, „Malinowa Dolina” z Radecznica, „Andrzejkowe Nutki”- Radecznica), które zaprezentowały się w dwóch utworach (jeden o tematyce ludowej i jeden o tematyce biesiadnej).
W tej kategorii I miejsce za utwory „Zakukała kukułeczka” i „Pije Kuba do Jakuba” wyśpiewał zespół „Ale Cantare”. II miejsce z utworami „Na jarmarku” i „ Takiego Janicka” zajął zespół „Andrzejkowe Nutki” z Radecznicy. III miejsce zaś zajął zespół „Wesołe Gosposie”, który zaśpiewał „Płynie strumyk doliną” i „Zaszumiały drzewa” W tej kategorii przyznano także wyróżnienia dla: Zespołu Śpiewaczego Udryczanki, ( „Skowroneczek” i „Zatańczysz ze mną) „Wiolinki i Iskierki” z Nielisza („Oj świeci księżyc” i „”Zakochani na wiosnę”) i „Z Woli Babki” z Łopiennika Górnego („Szła dziewczyna koło młyna” i „Trzynaście cegieł”)
W kategorii rękodzieło Komisja oceniała prace 35 wystawców, którzy mogli się zaprezentować z 5 pracami wykonanymi samodzielnie o dowolnej tematyce.
W tej kategorii I miejsce zajęła Małgorzata Mazurek z Nielisza za prace szyte metodą patchworkową. Za prace wykonane szydełkiem (parasolka, obrus, serwety i pisanki)
II miejsce zajęła Krystyna Charkot z Gorajca-Zastawie. III miejsce za „Obrazy” zajęła Małgorzata Siemko z Nielisza. Także i w tej kategorii Komisja przyznała wyróżnienia i otrzymały je panie: Agnieszka Zderkiewicz z Chomęcisk Dużych (makrama, chusta, torba ze sznurka, serweta), Justyna Pecyna z Chomęcisk Małych (łapacze snów) i Małgorzata Wożniak (patera liść).
Do kategorii kulinaria zgłosiło się 12 Kół Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszeń ( KGW Chomęciska Duże, KGW Kobiety Aktywne ze Skierbieszowa, KGW Wólka Nieliska, KGW Swojaki z Tarzymiech III, KGHW Wierzba, KGW Stary Zamość, KGW Ruskie Piaski, Stowarzyszenie Ludzi Aktywnych Activum ze Starego Zamościa, KGW Krasne, KGW Deszkowice Kolonia, KGW Malinowa Dolina z Radecznicy i KGW Krzak)
Koła te prezentowały 2 potrawy: deser z jesiennych owoców lub warzyw, oraz potrawę jarską.
W tej kategorii I miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich Swojaki z Tarzymiech III za ciasto z nadzieniem dyniowo serowym „Dyniowy smaczek” i za smażone pierogi z warzywnym farszem „Jesienny ogród”
II miejsce zajęły panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Deszkowice Kolonia za „Ciasto z borówkami” i „Sakiewki z soczewicą i grzybami”
Na III miejscu znalazły się panie z Koła Gospodyń Wiejskich Malinowa Dolina z Radecznicy za „Zakochany orzeszek w śliwce” i „ Pasztet z fasoli i kaszy”
Jaki i w poprzednich kategoriach tak i tu przyznano wyróżnienia. Otrzymały je panie z: KGW z Krzaka za „Szarlotkę królewską” i „Warzywne burgery”, KGW Stary Zamość za „Babeczki marchewkowo-morelowe” i „Gołąbki z warzywami”, KGW Chomęciska Duże za „Sernik z dynią” i „Ziemniaczane babeczki”.
Laureaci przeglądu otrzymali nagrody rzeczowe, zaś wszyscy uczestnicy pamiątkowe dyplomy i drobne upominki. Ufundowali je: GOK Stary Zamość, Urząd Gminy w Starym Zamościu, Lokalna Grupa Działania Ziemia Zamojska, Bank Spółdzielczy w Izbicy, oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Starym Zamościu.
Fot. i oprac. Elżbieta Czarny